HSBC Piyasa Yorum

Küresel mali piyasalar Cuma gününe iyimser bir seyirle başlasa da günü kar satışlarıyla tamamladı. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz artırım kararı sonrasında Euro’daki değerlenme Cuma günü de devam etti ve küresel risk iştahını olumlu anlamda destekler bir rol oynadı. ABD Doları, bütçe krizi nedeniyle zayıf seyrini sürdürdü. “Zayıf ABD Doları, güçlü her şey” eğilimi gün boyunca etkili oldu. Akşam saatlerine doğru son dönemde elde edilen karların bir kısmını realize etme isteği hafif çaplı bir satış baskısına neden olsa da genel görünümde önemli bir değişiklik olmadı. Türk piyasaları da yurt dışındaki bu eğilime paralel bir seyir kaydetti. 1.50 psikolojik seviyesine gerileyen USDTRY kuru pozisyon kapamaları ile bu seviyede tutundu. Hisse senedi piyasasındaki satışların ivme kazanması ile gelen dolar alımları USDTRY kurunu 1.51 seviyesine kadar itti. Bu eğilimde, TCMB’nin bu hafta ilave döviz alım ihalesi açabileceği beklentisi ve döviz cinsi yükümlülüklere uygulanan zorunlu karşılık oranının artırılabileceği tahmini de etkili oldu. Hisse senedi piyasasında kar realizasyonları ile genele yayılan bir satış baskısı hakim olurken İMKB-100 endeksi günü %2 oranında kayıpla tamamladı. Son günlerdeki sert yükselişin ardından gelen bu satışı sağlıklı buluyoruz. Faiz cephesinde piyasadaki TL sıkışıklığı etkili oldu. TCMB’nin piyasayı yeterli miktarda fonlamaması sonucunda gecelik faiz %8.8 seviyesine kadar yükseldi. Piyasa yapıcısı bankaların TCMB’nin %8 ile borçlanmasının ardından bir miktar rahatlama oldu. Bu durum gösterge bileşik faiz üzerinde sınırlı bir etkiye yol açtı zira sıkışıklığın geçici olduğuna ilişkin algılamalar hakim oldu. Gösterge bileşik faizdeki yaklaşık 5 baz puanlık artışın nedeninin bu haftaki ihaleler olduğu kanaatindeyiz.
 

Haftaya başlarken ABD’de bütçe krizinin aşılmasının sınırlı bir iyimserliğe yol açtığını görüyoruz. ABD hisse senedi futureleri %0.2 civarında yukarıda işlem görürken Asya- Pasifik borsalarında hafif çaplı kayıplar gözlemleniyor. Bugün yurt dışı piyasalardan önemli bir veri akışı yok. FED’in güvercin sınıfına giren üyesi Dudley’in öğle saatlerine doğru yapacağı konuşma takip edilecek. Ayrıca, ABD’de bilanço dönemine giriliyor olması hisse senetlerinde beklenti yaratıyor. Yine de son günlerdeki iyimserliğin ardından sınırlı kar realizasyonlarının etkili olacağını öngörüyoruz. Türkiye cephesinde Şubat ayı ödemeler dengesi rakamları izlenecek. Reuters’in yaptığı ankete göre cari işlemler dengesinin 6.2 milyar dolar açık vermesi bekleniyor. TCMB’nin TSİ11:00’de bu hafta ilave döviz alım ihalesi açıp açmadığı belli olacak. Bu karar, döviz piyasası üzerinde etkili olabilir. Cuma günü oldukça sıkışan gecelik TL piyasası bu hafta da yakından izlenecek. Ayrıca, Hazine’nin bugün düzenleyeceği üç yıl vadeli tahvil ihracını da takip edeceğiz. Bu paralelde Türk mali piyasalarının hafif kar satışlarına sahne olacağını öngörüyoruz. TCMB’nin döviz alım ihalesi USDTRY kuru üzerinde belirleyici olacaktır. Gösterge bileşik faizin %8.7 seviyesinden işlem göreceğini, hisse senedi piyasasında ise bir miktar satış baskısı gözleneceğini düşünüyoruz.

HSBC

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
ING Bank: Bono, Döviz, Türev Piyasaları

Bono Piyasaları Günlük Beklenti:  07 Kasım 2012 vadeli gösterge tahvil:  Cuma Açılış %8,63 Kapanış %8,68 Bugün Sabah Açılış: %8,72 Türkiye...

Kapat