HSBC: Negatif Eğilim Devam Edecek

Avrupa borsaları Yunanistan ve İtalya’ya ilişkin artan kaygılarla dün sert satışlar yaşarken, ABD borsaları önemli bir veri açıklamasının bulunmadığı günde Avrupa tarafındaki sıkıntılara ve ABD Hazine’sine ek borçlanma limiti sağlayacak paket konusunda uzlaşmaya varılamamış olmasına bağlı olarak ortalamada %1.8 geriledi. Asya borsaları bu sabah itibariyle satış eğilimin devam ettirirken, ABD future’larındaki düşüşler %0.6’ya ulaşmış durumda. ABD 10 yıllık tahvilin getirisi bozulan risk algılamalarına bağlı olarak dün %2.92 seviyelerine kadar gerilerken, bu sabah işlemler %2.89 seviyelerinden geçiyor. EURUSD paritesi Avrupa’ya ilişkin bozulan algılamalarla 1.398 seviyelerine kadar geriledikten sonra günü 1.403 seviyelerinden kapattı. Güne IMF’nin yeni başkanı Lagarde’in Yunanistan’a 2. yardım paketi konusunda IMF’nin çok da istekli olmayabileceği açıklamalarıyla 1.395 seviyelerinden başlayan EURUSD paritesinde Avrupa borç krizine ilişkin gelecek açıklamalar yakından takip edilecek. Buna bağlı olarak EURUSD paritesinin gün içinde 1.376 – 1.415 aralığında işlem görmesini bekliyoruz. Bozulan risk algılamaları ve gerileyen emtia fiyatlarına ile EURUSD paritesine rağmen, “güvenli liman” güdüsüyle altın talebi dün de güçlü olurken, altının ons fiyatı USD 1540 – USD 1556 aralığında hareket ettiği günü USD 1554 seviyelerinden tamamladı. Güne USD 1550 seviyelerinden başlayan altında, piyasa oyuncularının risk iştahı yakından takip edilecek. Buna bağlı olarak altının gün içinde USD 1520 – USD 1565 aralığında hareket etmesini bekliyoruz. Bununla birlikte, USD 1565 seviyelerinin üzerine çıkılması durumunda bir önceki zirve olan USD 1577 seviyelerinin test edilebileceğini hatırlatıyoruz.
 

Yurtiçi piyasalar:
 

Hisse senedi: global piyasalardaki satış eğilimine paralel olarak İMKB tarafında da algılamalar negatif olurken, İMKB-100 haftanın ilk işlem gününü %1.1 düşerek tamamladı. Global piyasalardaki negatif eğilimin bu sabah da devam etmesi İMKB’nin de negatif açılacağına işaret ederken, İMKB-100 için gün içi hareket aralığımız 62,000 – 63,700.
 

Bono: azalan risk iştahı bono piyasasında da satış getirirken, gösterge bononun bileşik faizi günü %9.0 seviyelerinden tamamladı. Bu sabah tezgahüstü piyasalarda %9.03 seviyelerinden başlayan gösterge bononun, gün içinde %8.9 – %9.2 aralığında işlem görmesini bekliyoruz.

 
Döviz: bozulan risk algılamalarının EURUSD paritesinde neden olduğu USD lehine hareket, Türkiye tarafında da kendini belli ederken, beklentiler seviyesinde gelen cari açık verilerine rağmen USDTRY günü 1.645 seviyelerinden tamamladı. Güne 1.647 seviyelerinden başlayan USDTRY tarafında global piyasalardaki risk algılamaları yakından takip edilirken, 1.65 seviyelerinin yukarı yönde kırılması USDTRY’de 1.67 seviyelerine doğru bir harekete neden olabilir. Bugün için USDTRY’nin 1.63 – 1.67 aralığında hareket etmesini bekliyoruz.

HSBC

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Tokyo Borsası Düşüşle Kapandı

Tokyo Menkul Kıymetler Borsası, günü düşüşle tamamladı.Nikkei Endeksi, 143.6 puan (yüzde 1.43) değer kaybederek 9925.92 puandan kapandı.   NEW YORK...

Kapat