HSBC Ne Kadar Alacak?

Avrupa Merkez Bankası’nın ikinci tur likidite operasyonu beklenirken, dev bankaların birinci operasyondan aldıkları tutarlar açıklanıyor. İşte HSBC’nin ilk operasyondan aldığı ve ikinci operasyondan alacağı para tutarı…
 

Dünyanın en büyük bankası HSBC’nin, Aralık ayında Avrupa Merkez Bankası tarafından düzenlenen üç yıl vadeli ve yüzde 1 faizli likidite operasyonundan 5.2 milyar euro aldığı açıklandı. Bankadan yapılan açıklamada, “oldukça cazip maliyet ile açılan ve sermaye piyasalarında belirsizliğin ön planda olduğu bir dönemde uygun olduğu görülen likidite seçeneğinin kullanıldığı” ifade edildi. HSBC’den bugün yapılan açıklamada, ikince operasyondan muhtemelen sadece 350 milyon euro alacaklarını söyledi. 
 

Bugün Financial Times gazetesi iki İngiliz Bankası, Lloyd’s ve RBS’in de ikinci tur likidite operasyonundan 15′er milyar euroluk daha kaynak kullanabileceklerini yazmıştı. 

 
Avrupa Merkez Bankası, likidite operasyonunun ikinci bölümünü yarın gerçekleştirecek. Operasyona ilişkin detaylar ise Çarşamba günü açıklanacak. Avrupalı bankaların bir bölümü, ilk operasyona katılmalarına rağmen ikinci operasyondan yararlanmayacaklarını açıklamıştı.

 
Buna rağmen yine de ilk operasyonda 523 bankaya verilen 489 milyar euroluk kaynağa benzer tutarda bir talebin gelebileceği ifade ediliyor.   (Thelira)

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
EUR/USD Tepki Satışına Devam…

EUR/USD ANALİZ ECB Başkanı Mario Draghi, 3 yıllık sınırsız likidite operasyonunun ardından ve finansal piyasalarda güvenin artmasıyla Euro’nun daha güvenli...

Kapat