HSBC İlk Yarıda 11,5 Milyar Dolar Kar Elde Etti

İngiliz bankacılık grubu HSBC’nin ilk yarıda   karı yüzde 3,5 artışla 11,5 milyar dolar oldu.
 

Geçen yıl 30 Haziran’da sona eren altı ayda 11,1 milyar dolar kar eden   bankanın, bu yıl aynı dönemde yüzde 3,5 artışla 11,5 milyar dolar kar ettiği   açıklandı. Ekonomistler, bankanın karının 10,8 milyar dolar düzeyinde olmasını   bekliyorlardı.
 

Bankadan yapılan açıklamada, düzenleyici ve denetleyici önlemler artarken   küresel ekonomik toparlanmanın risklerine dikkat çekildi. Öte yandan, HSBC, Latin Amerika, ABD, İngiltere, Fransa ve Ortadoğu’daki   yeniden yapılanma operasyonlarının ardından 5 bin kişiyi işten çıkarırken, 2013   yılı sonuna kadar da 25 bin kişiyle daha yollarını ayıracağını bildirdi.
 

HSBC Üst Yöneticisi (CEO) Stuart Gulliver, gazetecilere yaptığı   açıklamada, ”Daha fazla işten çıkarma olacak. Şimdi ve 2013 yılı sonuna kadar 25   bin pozisyon daha” diye konuştu.
 

Son işten çıkarma açıklamasıyla birlikte HSBC küresel işgücünün yaklaşık   yüzde 10 ile yollarını ayırmış olacak.
 

Gulliver, üç ay önce açıkladığı planla, maliyetleri azaltmayı ve 30   ülkedeki bireysel bankacılık hizmetlerinin satılmasını, kapatılmasını ya da   küçültülmesini amaçlıyor.
 

Banka, dün de ABD’deki 195 şubesini First Niagara Financial’e yaklaşık 1   milyar dolar nakite satacağını açıklamıştı.

AA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Domino Etkisi Devam Ediyor… Sıradaki İsrail mi ?

Ülke çapında başta Tel Aviv, Kudüs, Hayfa, Ber Şeva, Aşdod, Nasıra olmak üzere 11 değişik kentte eş zamanlı düzenlenen ve...

Kapat