HSBC: Bankalar Sendikasyonda Zorlanabilir

HSBC Yatırım CEO’su Ahmet Erelçin’e göre Türk bankaları bu sene sendikasyonlada zorlanabilir.  Avrupalı bankaların kaldıraç azaltığını gözleyen Erelçin’e göre, artan maliyetler yüzünden bir çok banka geçen sene aldıkları sendikasyonların bu sene tamamını yenilemeyecekler.

 

Türk bankalarının bu sene vadesi gelen 13 milyar dolar sendikasyon kredisi var. Türk bankalar için ihraçları düzenleyen 3 büyük kurum Citigroup, Standard Chartered ve West LB Ag.  Akbank bu sene 3.47 milyar dolarlık sendikasyon roll-over edecek. Garanti’nin vadesi gelen dış borcu 2.84 milyar dolar, İş Bankası 2.48 milyar dolar ve YKB’nin 2.25 milyar.

 

Bu kredilerin dışında Türk özel şirketlerinin bu sene vadesi gelen toplam dış borcu Bloomberg’ê göre 120 milyar dolar. Akbank CEO’su Sabri Hakan Binbaşıgil ise grubun bu sene vadesi gelen 10 milyar dolardan daha fazlasını borçlanacağını beyan etti.  JP Morgan bölge ekonomisti Yarkın Cebeci de Bloomberg’e Türk banka ve şirketlerinin borçlanmasında sorun çıkmayacağını anlattı.

 

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Çin Ocak TÜFE %4.5, Asya Satıcılı

Çin’de Yeni Yıl harcamaları eşliğinde TÜFE yeniden yükselmeye başladı.  Bloomberg anketinde ortalama %4 tahmin edilen TÜFE %4.5’a fırladı.  UBS’e göre...

Kapat