Hizmet, Perakende ve İnşaat Sektörü Güven Endeksleri Arttı

2012 Mart ayında, Hizmet Sektörü Güven Endeksi bir önceki aya göre  %4,1, Perakende Ticaret Sektörü Güven Endeksi %6,8 ve İnşaat Sektörü  Güven Endeksi %7,0 oranında arttı. 2012 yılı Şubat ayında 98,8 olan  Hizmet Sektörü Güven Endeksi 102,9  99,7 olan Perakende Ticaret  Sektörü Güven Endeksi 106,5 ve 89,6 olan İnşaat Sektörü Güven Endeksi  95,9 değerine yükseldi.      

 

Sektörel Güven Endeksleri  0-200 aralığında değer alabilmekte,  endeksin 100′den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100′den küçük olması ise kötümserliğini  göstermektedir.      
 

Hizmet Sektörü Güven Endeksindeki artış, son üç ayda iş durumu,  son üç ayda ve gelecek üç ayda hizmetlere olan talep  Perakende Ticaret Sektörü Güven Endeksindeki artış, son üç ayda ve gelecek üç  ayda iş hacmi (satışlar)  İnşaat Sektörü Güven Endeksindeki artış ise, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi ve gelecek üç ayda toplam  çalışan sayısı değerlendirmelerinin iyileşmesinden kaynaklanmaktadır.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
IFO Endeksi 109,8′e Yükseldi

Almanya’da iş dünyasının ekonomiye olan   güvenini yansıtan IFO Endeksi, mart ayında 109,8′e yükseldi.             Almanya Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (IFO),...

Kapat