Hindistan Altın Fiyatlarını Yukarı Çekecek

Hindistan’ın altın talebi bu yıl festival sezonunda yükseliş gösterebilir. Rajesh Exports Ltd.’ye göre dünyanın en büyük altın mücevherat kullanıcısı olan Hindistan’ın altın talebi bu yıl festival sezonunda yüzde 25 artış gösterecek.

Hindistan’ın en büyük mücevherat yapım şirketi olan Rajesh Exports’un sahibi Rajesh Mehta: “ Altın ziynet eşyası, külçe ve madalyon alımları kasımın sonunda 250 metrik tona yükselebilir, oysa yılın başında bu dönem için tahmin edilen alım rakamı 200 tondu. “ dedi.

Artan Hindistan talebi altın fiyatlarının yılın başından bu yana %26 yükselmesine yardımcı oldu. Yatırımcıların enflasyon korkusu ve hisse senedi piyasasına olan güvensizliği, Hindistan’ın altın ithalatını 1000 tonun üzerine çıkararak rekor kırdırdı.

Mehta dün yaptığı röportajda: “ Fiyatların yüksek olmasına rağmen; altına olan talep halen iyi durumda. Mücehver alırken insanların aynı zamanda yatırım yapıyor olduklarını düşünmeleri, onları bu yatırım için motive ediyor. “ yorumunda bulundu.

Hindistan’da Festival Zamanı

Hindistan’da dini festival zamanında altın alımının hayırlı olduğuna inanılıyor. Bu yıl Hindistan’da festival bayramla başlıyor ve Ekim ayında bitiyor. Festival bitişini de hemen geleneksel evlenme dönemi takip ediyor.

Geçen yıl festival döneminde Hindistan’ın altın alımı 963.1 ton ile rekor seviyeye ulaşmıştı. World Gold Council’in açıklamasına göre aynı dönemde altın ithalatı da rekor seviyeye ulaşmıştı.

Mehta: “ Hem festival sezonu olduğu için hem de insanlar altın fiyatının yükseleceğini düşündüğü için altın talebi artacaktır. “ dedi.

Muson Sezonu İyi Gidiyor

UBS analisti Edel Tully yazdığı raporda: “ Muson sezonu iyi gidiyor, gelecek festival sezonu için güçlü altın talebi bekliyoruz. “ dedi.

Hindistan ekonomisinin %15’lik bölümünü tarım oluşturuyor. Tarım sezonunun Hindistan’da iyi geçmesi de kırsal bölgede yaşayanların araba, televizyon ve altın gibi ürünlere olan talebini yükseltiyor. Hindistan’da yaşayan 234 milyon çiftçinin geliri Haziran ile Eylül arasında gelen yağmurlar sayesinde gelişen buğday ve pirinç gibi tarım ürünlerine bağlı. Ülkenin hava tahmini yapan şirketlerinden edinilen bilgiye göre de Haziran 1 ile Ağustos 28 arasındaki yağışlar ” normal ” seviyede oldu.

Nirmal Bang Commodities Pvt. Emtia arşatırmaları başkanı Kunal Shah: “ Birçok kişi altın alımı öncesi fiyatların stabil olmasını bekliyor. İyi bir muson dönemi geçiriyoruz ve talebin düşmesi için herhangi bir neden göremiyorum. “ dedi.

Mehta: “ Fiyatlar bu kadar yüksek olmasına rağmen kar satışları sürpriz şekilde yoğun değil, yatırımcılar fiyatların daha da yükseleceğine inanıyor. “ açıklamasında bulundu.

 

Semih Şengölge

Ekonomi Haber Yorum

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Bank of America’dan Varlık Satışı

Hisseleri yılbaşından bu yana %37 değer kaybeden ve Wall Street’i saran “sermaye yetersizliği yaşıyor” söylentilerine engel olamayan Bank of America...

Kapat