Herkesin Bildiği Sır: Cari Açık

Merkez Bankası (MB) Şubat ayı ödemeler dengesi verilerine göre 6,1 milyar dolar seviyesinde gerçekleşen cari açık, 6,2 milyar dolarlık piyasa beklentisi ile bizim 6 milyar dolarlık beklentimizin orta noktasında gerçekleşti.

Böylece son 12 ayda cari açık bir önceki seneye göre %189 genişleyerek 54,8 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Yılın ilk iki ayında ise cari açık bir önceki yılın aynı dönemine göre %110 genişleyerek 12,1 milyar dolar seviyesine çıktı.

Net hata noksan kalemi üzerinden aylık giriş 3,3 milyar dolar iken yılın ilk iki ayında toplam giriş 5,5 milyar dolar seviyesine çıktı. Öte yandan, cari hesaplara yeni eklenen bir kalem aynı dönem içerisinde yurt içi yerleşiklerin yurt dışı mevduatlarını 7,6 milyar dolar azalttıklarını gösteriyor.

Ay içerisinde doğrudan yatırımlarda görülen 372 milyon dolarlık girişle birlikte, ilk iki aylık rakam 215 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Japonya’da yaşanan belirsizliklerin önümüzdeki dönemde küresel likidite adına çekinceler yaratma olasılığı ve özelleştirme takviminin seçim sonrasında işleyecek olması nedeniyle yıl içerisinde doğrudan yatırım gelirlerinin görece sınırlı olacağını düşünüyoruz.

Yabancı yatırımcıların sabit getirili menkul kıymetlere ilgisi aylık bazda portföy girişini destekliyor. MB’nin Mart ayı için yayınladığı öncü rakamlar, bu piyasaya ilginin devam ettiğini gösteriyor. Yabancı yatırımcıların, Mart ayında sabit getirili menkul kıymetler piyasasında alım miktarı 2,7 milyar dolara ulaşırken hisse senedi piyasasında Aralık ayında başlattıkları satış hareketini devam ettirdikleri görülüyor.

Öte yandan bankaların döviz varlıklarını 2,3 milyar dolar arttıklarını görüyoruz. Böylece yılın ilk iki ayında bankaların döviz varlıkları 2 milyar dolar yükseldi.

Bankacılık dışı özel kesimin 12 aylık borç çevirme oranının %82 seviyesinde, bir önceki senenin aynı dönemine göre 13 yüzde puan yukarıda. Bankacılık sektörünün aylık borç çevirme oranında bir gerileme olsa da, bunun bir önceki ay gerçekleştirilen önden yüklemeli borçlanmanın sonucu olduğunu düşünüyoruz.

Türkiye’nin yapısal zayıflıklarla beslenen cari açık sorunu “herkesin bildiği bir sır” olarak varlığını sürdürürken, sadece küresel likidite algısı bozulduğu zaman yatırımcıların gözünde bir sorun olarak ön plana çıkıyor.

MB’nin son dönem politikasının cari açığı kalıcı olarak daraltma anlamında başarıyı ulaşmasını beklemiyoruz. Fakat cari açık sorunu gündemi bu kadar meşgul etmiyorken bu adımların atılmasını, kamuya önemli bir mesaj olarak görüyoruz.


Kısa-orta vadede Türkiye’nin cari açık sorununun ortadan kalkacağını da kısa vadede bu konunun tek başına bir kriz yaratacağını da düşünmüyoruz. Ancak yüksek cari açığın borçlanarak finanse edilmesi, önemli bir kırılganlık faktörü olarak ajandadaki yerini koruyacak.

Burcu Ünüvar

İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş
Kıdemli Ekonomist

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Güniçi Borsa Yorum

Ata Yatırım   İMKB endeksi günün ilk yarısını;67838 endekste, 254 puan ekside kapattı. İşlem hacmi de; 1.281.000.000tl oldu. En çok...

Kapat