Her Şirkete Bağımsız Üye Geliyor

Sadece Endeks 30 şirketlerinde değil her şirkette bağımsız üyeler olacak.

 
SPK Başkanı Vedat Akgiray, 2 ay önce Turkcell genel kurulu öncesi yayınlanan Kurumsal Yönetim İlkeleri’nin kapsamının genişletileceğini söyledi. Akgiray, endeks 30 şirketlerinde yönetim kurulunun üçte biri oranında bağımsız üye isteyeceklerini belirtirken, “Diğerleri için de bir tebliğ hazırlıyoruz. Ancak küçük şirketler için farklı dozlarda olacak. Mesela 1 bağımsız üye isteyeceğimiz şirket de olacak. Ancak her şirkette bağımsız yönetim kurulu üyesi mutlaka olacak” dedi

 

Vatan’dan Ufuk Şanlı’nın haberine göre Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray, ‘Kurumsal Yönetim İlkeleri’nin kapsamının genişletileceğini tüm borsa şirketlerine uygulanacağını açıkladı. Bu konudaki çalışmaların tamamlandığını ve yeni tebliğin birkaç hafta içinde yayınlanacağını kaydeden Akgiray, “ilk etapta İMKB 30 ile başlamak istedik. Zira borsadaki tüm şirketlerin sistem açısından önemi ve ağırlığı aynı değil. Ancak tebliğin kapsamı genişletiliyor. Kurumsal yönetim ilkelerini en büyük şirketler için farklı, en küçük şirketler için farklı dozlarda uygulamayı planlıyoruz” diye konuştu.

 
SPK Başkanı Vedat Akgiray, borsada işlem gören tüm şirketlerin aynı ölçekte olmadığına işaret ederek, “ilk etapta İMKB 30 ile başlamak istedik. Zira borsadaki tüm şirketlerin sistem açısından önemi ve ağırlığı aynı değil. Yapacağımız yeni düzenleme ile kurumsal yönetim ilkelerini en büyük şirketler için farklı, en küçük şirketler için farklı dozlarda uygulanmasını öngörüyoruz” dedi ve ekledi:

“Yeni düzenlemede yönetim kurulu toplam üye sayısına bağlı olarak bağımsız yönetim kurulu üye sayısı değişecek. Ama asıl yapmak istediğimiz şey şu: Bir şirket için büyük önem taşıyan (şirket birleşmesi, bölünmesi, büyük bir iştirak satışı, büyük bir yatırım) tüm önemli kararlarda şirketin bağımsız yönetim kurulu üyeleri etkili olacak.”

 
SEÇİM KONUSU NETLEŞECEK

 
Akgiray, yeni tebliğ ile bağımsız yönetim kurulu üyelerinin seçim sistemini de netleştireceklerini aktardı. Buna göre bağımsız üyeleri devlet değil, belirli kurallara uymak kaydıyla genel kurul seçecek. Bağımsız üyelerin bağımsız davranmadıklarına ilişkin bir kaygı ortaya çıkarsa SPK devreye girecek ve inceleme yapacak. Ayrıca yeni düzenleme ile bağımsız üyelerin sorumlulukları da artacak. Akgiray, “Bağımsız yönetim kurulu üyeliği artık emekliliği gelmiş insanların ayda bir kez gidip imza attıkları bir makam olmaktan çıkacak” derken hazırlanan tebliğin birçok açıdan gelişmiş ülkelere de örnek teşkil edeceğini söyledi. Yayınlanan ilk tebliğin “Turkcell’de mevcut dengeleri bozmamak için çıkarıldığı” yönündeki eleştirilerin de gerçeği yansıtmadığını belirten Akgiray, “Adrese teslim tebliğ gibi yaklaşımlar gerçeği yansıtmıyor. Çünkü biz bu konuda çok uzun zamandır çalışıyorduk. Ancak kanun geç çıktığı için böyle bir algı oluştu” açıklamasını yaptı.
 

HALKA ARZ MAYASI TUTTU
 

Yeni şirketlerin borsaya adım atması konusunda son iki yıldır kapsamlı bir çalışma yürüttüklerini anlatan Başkan Akgiray, çabalarının ciddi anlamda sonuç verdiğine dikkat çekti. “Bu konuda bir maya çalmıştık, maya tuttu” diyen Akgiray, 2012’de de benzer bir tablonun ortaya çıkması için çalışacaklarını ifade etti. İMKB’de işlem gören şirketlerin ekonomik performanslarının son derece başarılı olduğunun altını çizen Akgiray, “İMKB’ye kote şirketlerimizin satış gelirleri ve operasyonel karlılığında herhangi bir sorun yok. Bilakis şirketlerin bilançoları aslında son derece iyi. Buna karşın dünya piyasalarını etkisi altına alan o karamsar ve belirsiz hava nedeniyle yaşanıyor kayıplar. Ama bu kriz atmosferi de nihayet kalıcı olmayacak eninde sonundadağılacak. Biz o zaman daha çabuk bir şekilde ayrışacağız…” yorumunu yaptı.

  
BORSALAR BİRLEŞİYOR MU?

   
Ankara’da bir süredir İMKB, VOB, Altın Borsası, Takasbank ve ürün borsalarının da içinde yer aldığı ‘Türkiye Borsası’ adını taşıyan geniş kapsamlı bir borsanın kurulabileceği konuşuluyor. SPK Başkanı Vedat Akgiray böyle bir projeye nasıl baktığını şu sözlerle özetledi: “ Ne kadar güçlü ve büyük bir borsa yapısıyla piyasaya çıkarsanız, piyasa değeriniz de o kadar yüksek oluyor. Rusya’da devlet 2 borsanın tek çatı altında birleşmesini istedi ve ortaya 7-8 milyar euro piyasa değerine sahip yeni bir borsa çıktı. Onlar o kadar ediyorsa bizim borsa bunun birkaç katı olmalı. Yasal düzenlemeleri başarabilirsek ben böyle bir yapının hayata geçirilebileceğine inanıyorum…”

 
AZERBAYCAN VE IRAK’A AÇILIYORUZ

 
Akgiray, bilgi birikimi ve tecrübelerini Azerbaycan ve Irak sermaye piyasalarını geliştirmek için kullandıklarını, bu ülkelerde sermaye piyasalarının iyileştirilmesi ve büyütülmesine yönelik bir dizi altyapı projesine talip olduklarını söyledi.

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Euro Close Below October Low Will Open Next Major Drop

The Euro remains under pressure and looks like it is on the verge of establishing below the critical October lows....

Kapat