Her Şey Obama’ya mı Bağlı?

Ağustos ayı küresel yatırımcılar açısından oldukça yıpratıcı geçti. Euro Bölgesi’nde Fransa, İtalya ve İspanya gibi bölgenin önde gelen ekonomilerinin spekülatörlerin hedefine girmesi, ABD’nin kredi notunun kırılması ve bankalara yönelik patlak veren yeni endişeler yatırımcılara zor günler yaşattı. Eylülün geçen ayı aratmaması için ise birçok alandan olumlu haberin gelmesi gerekiyor. Ancak yeni ayın ilk günlerinde gelen makro ekonomik verilere bakıldığında eylülün de pek parlak geçmeyeceği anlaşılıyor.

 
PAKET BEKLENTİSİ VAR
 

Ancak önümüzdeki haftalara bakıldığında piyasalarda morallerin yeniden yükselmesine imkân tanıyacak bir dizi etkinliğinin gerçekleşeceğini görüyoruz. Bu etkinliklerin başında perşembe günü ABD Başkanı Barack Obama’nın yapacağı konuşma geliyor. Özellikle istihdam ve üretime yönelik rakamların hızla kötüye gittiği ülkede çarkların yeniden dönmeye başlamasını sağlayacak bir kıvılcım bekleniyor. Başkanın yapacağı konuşmada yeni istihdam yaratabilmek için devletin yeniden işveren konumuna geçip bir dizi yeni projenin duyurusunu yapması bekleniyor.
 

Ancak daha bir ay önce 2013’e kadar 2.4 trilyon dolarlık tasarruf adımları duyuran ABD hükümetinin şimdi kesenin ağzını nasıl ve hangi şartlarda açacağı piyasalarda merak konusu oldu. Perşembe günü ABD Başkanı Obama’nın yanı sıra ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke de bir konuşma yapacak. Banka son ağustos toplantısında bu ayın 20’sinde gerçekleşecek bir sonraki faiz toplantısında ekonomiye yönelik olası destek adımlarının işaretini verdi. Perşembe günü yapılacak açıklamada olası plana yönelik ipuçları gelebilir.
  

“ELİTLERİN KARŞILIKLI SOHBETİ EURO BÖLGESİ’Nİ KURTARMAZ
 

Hafta sonu İtalya’da gerçekleşen Ambrosetti Ekonomik Forumu’nda Avrupa Birliği’nin gerçek bir birlik olmak için mutlaka mali birliği gerçekleştirmesi gerektiğinin altı çizildi. Yapılan açıklamalarda mali disiplinin yalnızca merkezi kontrol yardımıyla hayata geçebileceği belirtilerek, “Ancak üye ülkeler bu alanda bağımsız kalmak istiyor. Bu şartlarda mali birlik mümkün değil” denildi. Toplantılarda konuşma yapan ABD’li ekonomist Nouriel Roubini ise Euro’nun hayatta kalabilmesinin Almanya’nın ikna edilmesine bağlı olduğunu söyledi. Roubini, “Almanya, Euro’nun hayatta kalması halinde daha fazla avantaj sağlayacağına ikna edilmeli” dedi. Eski Avusturya Başbakanı Wolfgang Schüssel ise “Birlik elitlerin birbirleriyle yaptıkları sohbetlerle ve bazı seçilmiş gazetecilere yapılan açıklamalarla kurtulmaz” dedi.

 
ZORLANAN BANKALARA ÇÖZÜM GEREKİYOR

 
Perşembe gününün yoğun gündemine AB Merkez Bankası (ECB) da katılacak. Banka yetkilileri faiz kararı için toplanacak. Etkinlikte faiz artışına yönelik herhangi bir hareket beklenmiyor. Ancak özellikle Euro Bölgesi’nde bankalara yönelik kriz söylemi endişe yaratıyor. ECB’nin olumsuz havayı dağıtmak için destek adımları atması veya sektörü destekleyici açıklamalarda bulunması bekleniyor. Diğer yandan başta ekonomist Nouriel Roubini olmak üzere bazı uzmanlar ECB’nin faiz artırımına yönelik attığı adımları eleştirmeye devam ediyor.  (Mahmut Sancak- Habertürk)

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
5 Eylül 2011 Akşam Analizi

EUR/USD ANALİZ Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, ''Euro para birimi bölgesi denetimini güçlendirmenin kesinlikle zorunlu olduğunu'' söyledi. Paris'teki Montaigne...

Kapat