Hem Bankacıyım Hem de Anne

Akbank’ın Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, anne ve başarılı olmanın sırlarını anlattı.

 

-Kriz neden Türk bankalarını etkilemedi?

 
Ekonomik kriz sonrasında dünyada büyük bir çalkantı yaşanıyor. Türkiye’nin konumuysa çok güçlü. Bunun nedeni şu: 2001′de kendi finansal krizimizi yaşadık. Bu çok ağır bir krizdi ancak şansımıza, dünyanın geri kalanı iyi durumdaydı. Piyasalarda para ve likidite vardı. Kendi reformlarımızı yapıp güçlendik. Bugün Türk bankaları güçlü durumda. Kaliteli aktif yapıları, güçlü sermaye yapıları, fazla borçlu olmamaları ve geleneksel bankacılık yapmaları Türk bankalarını krizden korudu. Ancak tabii ki bundan sonraki dönemde “Durumumuz iyi” diyerek rehavete girmemeli ve bu durumu fırsata çevirmeliyiz. Önümüzdeki yıllar Türkiye için çok büyük potansiyel vaat ediyor.

 
-Vicdanlı bir kapitalizm mümkün mü gerçekten?

 
Ekonomik değer yaratmak için ‘sürdürülebilirlik’ önemli. ABD’de şirketlerin hisse senetleri elde ortalama yedi ay tutuluyormuş. Bu çok kısa bir vadeli bir bakış açısı. Kısa vadede çok kazanabilirsiniz ama bu kârlar ne kadar sürdürülebilir? Gelecekten çalıyor olmayasınız? Sürdürülebilir ekonomik  yapı için sürdürülebilir politikalar, şirket vizyonu ve yönetim inisiyatifleri söz konusu olmalı.

 
-Çocukluk hayaliniz otelcilikmiş, neden?

 
Otelcilik sektöründe insanlarla devamlı iletişimde bulunulması; adeta büyük bir ev sahibi gibi her zaman birilerinin ağırlanması beni hep cezbetti. Yeni insanlar tanımak, ev sahipliği yapmak çok cazip. Hayalim kocaman bir lobiye sahip bir oteli, güzel leziz yemekler sunarak işletmekti. Yemeğe, sofraya, misafir ağırlamaya çok özen gösterir, önemserim. Sanırım aileden geçen bir özellik.

 
-Finans sıkıcı bir alan değil mi? Erkek egemen bankacılıkta kadın lider olmak zor değil mi?

 
Bankacılık heyecanlı ve iş tatmini kuvvetli bir alan. Kariyerime başlarken, babamın iş keyfi, tatmini, arkadaşlarımın o dönem bankacılığı seçmesi ve sektörün cazibesi beni çok çekti. Bir bankacı her zaman hemen her sektöre hâkim olmalı. Sürekli öğrenmeye hazır olmalı. Bu da sektörü dinamik ve çekici küıyor. İş hayatında kadın-erkek ayrımı yapılmamalı. Önemli olan kişinin işini iyi yapması. Akbank’ta çalışanların yüzde 55′i kadın. Orta ve üst kademede ise bu oran yüzde 35. Aslında finans kadınlann tercih ettiği bir alan.
  

-Aynı zamanda iki çocuk annesisiniz. Büyük bir bankayı yönetirken annelik nasıl gidiyor?

 
Annelik en büyük mesaim. 24 saat anneyim. Çocuklarım 15 ve 13 yaşında. Onlarla geçirilecek kaliteli, nitelikli zamana çok önem veriyorum. Çocuğun yanmda TV izlemek, kitap okumak değil, gerçekten onunla iletişim kurduğun, birlikte olduğun zaman önemli. Topluma, ülkeye yararlı, başardı çocuk yetiştirmek insanın en önemli görevlerinden biri. Ancak işim de 24 saatlik mesai istiyor. 15 bin çalışana, 6 milyon müşteriye sahip biı bankanın başındayken, “Sabah 09.00′da başladım, akşam da 18.00′de bitiriyorum” diyemezsiniz. 7/24 hem anneyim hem bankacıyım.

  
-Sabancı soyadına sahip olmasaydınız ne yapardınız?

 
Yine bankacı veya turizmci olurdum.

  
GÜNE BAŞLARKEN

  
Sekiz saat uyku başarı getirir. 
06.15′te kalkarım. Sabah sporu yaptığım için kendimi zinde ve mutlu hissederim. . Spordan sonra giyinir, ailece kahvaltı yaparız. Çocuklar okula gider, ben de işe giderim. Evden 08.10′da çıkarım ve en geç 09.00′da işteyim. . Yolda gazetelerimi okurum. Spor yaparken de TV’de haberleri izlerim. . Erken yatar erken kalkarım. Sekiz saatlik uyku benim için önemli bir başarı faktörü. . Geç yatarsam ertesi günümden ve randımanımdan çaldığımı düşünüyorum.

 
TOPLANTI

 

Verimlilikte sıkıyım.
• Haftada iki önemli rutin toplantım var. Bunun dışında dönemsel ve işin gerektirdiği muhtelif toplantılar oluyor. Haftada 8-10 toplantıya giriyorum.
• Verimli geçmesi için toplantı bir saat sürmeli ve sonuç odaklı olmalı.
•  Zaman ve verimlilik konusunda çok sıkıyım.
• Uzun süren vizyon ve strateji toplantıları için hafta sonu veya akşamüstünü tercih ederim.
• Normal rutin toplantıların kısa ve verimli geçmesi için toplantıların amacı, gündemi önceden belirlenir, katılımcılara verilir. Böylece kısa zamanda, hedefe odaklı toplantı yaparız.

 
TATİL

 
Ailece Güney İtalya’ya gideriz .
• İş tempom çok yoğun olduğu için tatillerde ailece vakit geçirmeyi tercih ediyorum.
• Çocuklarımın okul durumuna göre tatil yaparız.
• Londra’da tatil severim. .
• Güney İtalya ve Güney Fransa sevdiğimiz ve sık sık gittiğimiz yerler.
• Türkiye’nin güneyinde tekne seyahatlerini ailece çok severiz.

 
HOBİ

 
Londra’da müzikal peşindeyim .
• Klasik film seyretmeyi ve Londra’da müzikallere gitmeyi severim.
• Hem müzikal hem de klasik film koleksiyonum var. .
• Seyahat etmek, farklı kültürleri görmek her zaman çok cezbedici.
• Sağlık merkezleri beni çok rahatlatır.
• Kumda yürümek çok hoşuma gider. Bu yüzden Maldivler’e hayran kalmıştım
 
 

(Gazeteport)

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Teknikçiler Kararsız Temelciler Kararlı…

EUR/USD paritesi geride bıraktığımız haftalarda Euro bölgesi sorunlu ülkeleri için yapılan müdahalelerle toparlanmaya çalışırken bir yandan da teknik olarak düşüşlerine...

Kapat