Haziran Ayı Enflasyon Verilerini Beklerken…

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Geçinme Endeksi’ne göre İstanbul’da fiyatlar Haziran ayı içerisinde % 0,66 geriledi. Geçen yıl Haziran ayında, fiyatlardaki düşüş %1,13 ile daha keskindi.

  
Yeni dönem ürünlerle birlikte sebze ve meyve fiyatlarındaki gerilemeye ek olarak et fiyatlarında da düşüş gözlenmesi, gıda grubu üzerinden aylık İTO enflasyon rakamını aşağı çekiyor.

 
İTO ve TÜİK enflasyon endeksleri içerisinde gıda grupları arasında dikkate değer bir ilişki var. Haziran ayında gıda grubundaki fiyatların düşüşüne bağlı olarak enflasyonda olumlu bir sürpriz beklentisi hakim olduğu için, bu ay İTO rakamları daha da yakından izleniyor.

 
İlk bakışta, gıda grubu fiyatlarının geriliyor olması sürpriz beklentisini destekler nitelikte. Ancak bu düşüşün miktarının geçtiğimiz yılki düşüşe kıyasla daha sınırlı olması, beklenen sürprizin boyutunu sınırlayabilir.
 

TÜİK ulusal fiyat endekslerini 4 Temmuz Pazartesi günü saat 10.00’da açıklayacak. Piyasa TÜFE’de aylık %0,78’lik gerileme beklerken bizim %1’lik düşüş beklentimiz daha iyimser. ÜFE’de ise piyasanın %0,38’lik artış beklentisine karşılık biz %0,4’lük gerileme bekliyoruz.

 
TÜFE’de piyasaya göre iyimser olmamızın nedeni, bu yıl giyim grubunda indirimlerin geçtiğimiz yıllara göre daha erken başladığını düşünüyor olmamız. Her ne kadar İTO endeksinin giyim grubu fiyatları bu tezimizi desteklemese de, modanın kalbi olarak İstanbul’un geneli yansıtmadığını düşünüyoruz. Yine de risk ortada.

 
ITO’nun rakamları MB’nin gıda grubunda öngördüğü aşağı yönlü düzeltmeyi destekliyor olsa da, düzeltmenin ölçüsü hakkında bir soru işareti yaratıyor.
 

Her ay İTO’nun rakamlarını yakından takip etmekle birlikte, İTO endeksi ile TÜİK’in enflasyon endeksi arasındaki kapsam ve metodoloji farkı nedeniyle, İTO rakamlarına bağlı olarak kendi tahminlerimizde bir değişiklik yapmıyoruz. Bu ay da bir istisna değil, enflasyon tahminlerimizi koruyoruz.
  

Ancak genel piyasa beklentisi olumlu sürprizin boyutunun kuvvetli olmasını beklediği için, aylık enflasyondaki düşüş beklentilerin altında kaldığı takdirde, piyasa algısı zayıflayabilir.

Burcu ÜNÜVAR

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
1 Temmuz 2011 LiderForex Akşam Analizi

EUR/USD ANALİZ Yunanistan'ın temerrüde düşmesinin önlenebileceğine ilişkin iyimserlik ve traderların Avrupa Merkez Bankası'nın faiz artıracağına yönelik pozisyonlarını artırmasıyla Euro, Dolar...

Kapat