Hazine Samurai İhraç Edecek

Business Week’e göre Hazine 8 Mart’ta 1 milyar dolar tutarında Samurai tahvili ihraç edecek. Yıl başından bu yana 2.5 milyar dolar dış borçlanma yapan Hazine’nin Samurai’sine Japon kurumsal yatırımcılardan güçlü talep geleceği, ancak spreadin geçen seneye nazaran biraz daha yüksek olacağı bildiriliyor.  Türkiye geçen sene de 2.3 milyar dolar tutarında Samurai ihraç etmiş, 187 baz puan spread ödemişti.   Bu ihraçta spread 230-240 baz puan arasında gerçekleşebilir.

 

Hazine her zaman yaptığı gibi piyasaların en iyimser günlerinde ihraç yaparak dış borçlanma gereksinimini erken tamamlıyor.  Yılbaşından bu yana GOP Euro-tahvillerinde ortalama spreadler 44 baz  puan düşerken, Türk tahviller için bu daralma 77 baz puanı buldu.

 

Reuters’e göre ise Hazine yakında ilk defa sukuk (İslami tahvil) pazarında ihraca çıkacak. Miktar ve vade belli değil, ama kurumsal yatırımcıların ilk Türk sukukunu heyecanla bekledikleri  ifade ediliyor.

 

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

 

 

 

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
İşdünyası Güveni Arttı

Merkez Bankası, İktisadi Yönelim Anketi ve Reel Kesim Güven Endeksi Şubat 2011 verilerini açıkladı. Buna göre, Şubat ayında imalat sanayinde...

Kapat