Hazine Nisan Ayı Borçlanmas​ını Tamamladı

·         Hazine bugün düzenlediği iki ihale ile toplamda 5.5 mlr TL borçlanarak Nisan ayı iç borçlanma programını tamamladı. Dün düzenlenen ihale ile birlikte bakıldığında Hazine 7.1 mlr ile aylık hedefi kadar borçlanmış oldu.

 
·         Böylece iç borç çevirme oranı Nisan ayında %84, yılbaşından bu yana ise %89 oldu. Hazine’nin 2011 yılı iç borç çevirme oranı için belirlediği hedef %88, ancak bu oranın varlık barışından gelecek rakamın da katkısıyla %85 civarına düşürülmesi planlanıyor.
 

·         İhale sonuçlarına baktığımızda oluşan faiz seviyelerinin beklentilere yakın, satış rakamlarının ise beklentilerden daha yüksek olduğunu görüyoruz.  İhale sonrasında ise yeni gösterge tahvil 15 baz puana yakın prim ile, %8.77 bileşik seviyesinden işlem görüyor.

 
·         Hazine 9 Mayıs’a kadar ihale düzenlemeyecek. Bu nedenle piyasada arz kaynaklı bir baskı da olmayacak. Ancak bu Cuma gününden itibaren piyasadan çekilecek olan 19 mlr TL nedeniyle TL sıkışıklığı daha da belirgin olacak. Bu da yerli bankaların piyasadan alım yapma iştahını azaltacaktır.
 

·         Geçen hafta Cuma günü %8.8’e kadar yükselen gecelik repo faizi, TCMB’nin bu haftanın ilk gününde dönüşünden fazla borç vermesine rağmen %7-8 aralığında oluşuyor. Bu durumun önümüzdeki dönemde kalıcı olmasını ve gecelik repoda oynaklığın daha da artmasını bekliyoruz.

 
·         Dün açıklanan 1 Nisan tarihli BDDK verileri kredi hacminde yıllık bazda %35 seviyesindeki artış oranının korunduğunu gösteriyor. Nisan ayının sonuna doğru son munzam karşılık artışının etkisini göstereceğini ve kredi hacminde düşüş görüleceğini tahmin ediyoruz.  Artış oranının korunması durumunda TCMB’nin Nisan’da olmasa bile Mayıs ayı toplantısında yeni bir munzam karşılık artışına gitmesi şaşırtıcı olmayacak.
 

·         Tahvil piyasasında artan TL sıkışıklığına karşın, arz tarafının rahatlaması ve devam eden yabancı girişleri ile gösterge tahvilde %8.6-9.0 bileşik aralığının korunmasını bekliyoruz. Yatırım için gösterge tahvil yerine verim eğrisinde çok daha cazip bir konumda bulunan 29.01.2014 vadeli sabit kuponlu tahvil tercih edilebilir.

Tufan CÖMERT

Garanti Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Robert Powell: Türkiye Model Ülke

Economist Intelligence Unit’in Kıdemli Editörü Robert Powell, 9 Nisan, Cumartesi akşamı Finans Network’ün New York’ta düzenlediği “Orta Doğu’da Durum” konulu...

Kapat