Hazine’nin Alacağı 25.7 Milyar TL

Hazine Müsteşarlığı’nın alacağı 2011 yılı Nisan itibariyle 25.7 milyar TL olurken, bunun 8.5 milyar TL’sinin vadesinin geçtiği belirlendi.

 

Hazine alacak stoku içerisinde en yüksek pay 14.9 milyar TL ile mahalli idarelere ait olurken, KİT’lerin borcu 6.2 milyar TL’yi aştı.
Hazine Müsteşarlığı, Nisan ayı itibariyle Hazine garantileri ile ikrazen verilen kredilerden doğan Hazine alacaklarına ilişkin verileri açıkladı. Buna göre, Nisan sonunda Hazine alacakları 25 milyar 683.3 milyon TL oldu. Bu alacağın 8 milyar 509.3 milyon TL’si vadesi geçmiş borçlardan, 17 milyar 174 milyon TL’si vadesi gelmemiş borçlardan oluştu. Nisan itibariyle yapılan Hazine alacağı tahsilatı 630 milyon TL olarak gerçekleşti. Hazine alacak stoku içerisinde en yüksek pay 14 milyar 867.2 milyon TL ile mahalli idarelerin borçlarından oluştu. Mahalli idare borçlarının 7 milyar 946.8 milyon TL’si vadesi geçmiş borçlardan meydana geldi.

 
-ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN VADESİ GEÇMİŞ BORCU 2.4 MİLYAR TL-

 
Mahalli idarelerin 7 milyar 946.8 milyon TL’lik vadesi geçmiş borçlarının 2 milyar 408.7 milyon TL’si Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden kaynaklandı. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin toplam borcu 2 milyar 540.8 milyon TL olarak gerçekleşti. ASKİ ve Ankara Ego Genel Müdürlüğü’nün vadesi geçmiş borçları da dahil edildiğinde, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin vadesi geçmiş toplam borcu Nisan itibariyle 4 milyar 417.4 milyon TL’ye vadesi gelmiş ve gelmemiş toplam borcu ise 4 milyar 764.6 milyon TL’ye yükseldi. Vadesi geçmiş 1 milyar 782.1 milyon TL borcu bulunan İzmit Büyükşehir Belediyesi’nin toplam borcu 5 milyar 22.2 milyon TL oldu. Böylece mahalli idareler içinde en çok borcu bulunan belediyeler sıralamasında birinciliği İzmit Büyükşehir Belediyesi alırken, Ankara Büyükşehir Belediyesi ikinci oldu.
 

-HAZİNE’NİN KİTLERDEN ALACAĞI 6.2 MİLYAR TL-
  

Mahalli idarelerin ardından Hazine alacakları arasında KİT’lerin en önemli yeri tuttuğu görüldü. Nisan itibariyle Hazine’nin KİT’lerden alacağının toplam 6 milyar 249.5 milyon TL olduğu belirlendi. KİT’lerin borçlarının 493.7 milyon TL’si vadesi geçmiş borçlardan oluştu ve bu borcun tamamı Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’ndan (TCDD) kaynaklandı. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) toplam borçlarda 3 milyar 347.1 milyon TL’lik borç ile ilk sırada yer alırken, onu 1 milyar 484.8 milyon TL ile TCDD izledi. Elektrik Üretim A.Ş.’nin (EÜAŞ) toplam borcu, 1 milyar 173.6 milyon TL oldu.  (ANKA)

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Uğur Gürses: AB’nin Kaçındığı ‘Saç Tıraşı’!

Borç yapılandırması yumuşak ve gönüllü olmazsa sert bir yapılandırma kaçınılmaz olacak.   Avrupa krizi giderek derinleşiyor. Bugün AB’nin ajandasında birinci...

Kapat