Hasta AB’yi Üçe Bölüp Farklı Reçete Yazacaklar

Euro Bölgesi’ndeki ülkelerin ekonomik durumlarına göre üçe bölüneceğini öngörülüyor. Dünya Ekonomisi Araştırma Enstitüsü, AB zirvesinde Euro Bölgesi’ndeki ülkelerin ekonomik durumlarına göre üçe bölüneceğini öngördü. Almanya, Fransa, Hollanda gibi güçlü mali yapıdaki 6 ülke, Çekirdek Euro Grubu’na girecek. İspanya, İtalya ve Yunanistan ikinci grubu oluşturacak. Polonya, Romanya en zayıf halka olacak. Ödevlerini yerine getirenler, bir üst gruba geçebilecek.
  

Önümüzdeki hafta yapılacak AB Liderler zirvesi öncesinde, Macaristan merkezli Dünya Ekonomisi Araştırma Enstitüsü tarafından, beklentilerle ilgili olarak yayınlanan bir araştırma tartışmalara yol açtı. Macaristan Bilimler Akademisi’ne bağlı olan enstitü, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tarafından hazırlanan ve 9 Aralık’ta zirveye sunulacak olan paketin, AB’yi üçe böleceği öngörüsünde bulundu.

 
Kurumun Bilim Direktörü Margit Racz tarafından yapılan açıklamaya göre, bu önlemlerin başında, ülkelerin ekonomik durumlarına göre gruplara ayrılması ve bunlara karşı uygulanacak önlemlerin farklılaştırılması geliyor. Bu projeye göre, Almanya, Fransa, Lüksemburg, Avusturya, Hollanda ve Finlandiya, yani mali durumu güçlü olan Euro Bölgesi ülkeleri Avrupa Birliği içinde ayrı bir grup oluşturacak.

 
Süper güçlü devlet tahvilleri piyasaya sürecek olan bu “Çekirdek Euro Grubu” ülkeleri, birbirlerinin mali dengeleri için garantörlük de üstlenecek. Euro Bölgesi’nde bulunan ancak yüksek devlet borçları ve cari dengelerindeki olumsuzluklar nedeniyle sıkıntılı ülkeler ikinci halkayı meydana getirecek
 

Plana göre birinci grubun mali destek vereceği bu ikinci grubu oluşturan ülkelerin bütçeleri için çok katı kriterler talep edilecek ve önlemler uygulanacak. İspanya, Portekiz, İtalya, Brüksel, Yunanistan, Estonya ve Slovakya bu grupta yer alıyor.

 

Üçüncü bölge Polonya, Litvanya, Letonya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Romanya, Bulgaristan gibi AB üyesi olan ama henüz Euro Bölgesi dışında kalan ülkelerden oluşacak. Avrupa’nın üç ayrı sınıfa bölündüğü bu ortamda, bir sınıftan diğerine geçmek de çok uzun süre alacak ve şimdikine göre çok daha fazla kriterin hayata geçirilmesiyle mümkün olabilecek.

 
İŞTE AVRUPA’NIN YENİ LİDERİ!
 

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin fotoğrafları ‘photoshop’la birleştirilerek bu kez gerçekten Merkozy yaratıldı.  (Vatan Gazetesi)
 
 
SCHENGEN’İ TARTIŞALIM 

 
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Euro Bölgesi’nde borç kriziyle ilgili, “Fransa ve Almanya, bu kadar trajediden sonra kaderlerini birleştirmeye ve geleceğe beraber bakmaya karar verdi” dedi. Sarkozy, Fransa’nın Toulon kentinde yaptığı açıklamada, Almanya Başbakanı Angela Merkel’i pazartesi günü Paris’te kabul edeceğini ve birlikte “Avrupa’nın geleceğini garanti altına almak üzere ortak önerilerde bulunacaklarını” belirtti. Girdiği borç krizinden bir türlü kurtulamayan Avrupa Birliği’nde ortak dolaşımın yeniden tartışılması gerektiğinin altını çizen Nicolas Sarkozy, içinde serbest dolaşım ilkesini uygulayan ve dış sınırlarını kontrol etmeyen Avrupa’nın bu duruma dayanamaya cağını vurguladı. Fransa Cumhurbaşkanı, “bağımsız ve öyle kalacak olan” Avrupa Merkez Bankası’nın Avrupa’nın borç krizinin neden olduğu tehditlere karşı harekete geçeceğine inandığını da belirtti.
 

MERKEL’LE EL ELE
  

Yaşanılan ekonomik krizin büyük bir trajedi olduğuna vurgu yapan Sarkozy, “Fransa ve Almanya, bu kadar trajediden sonra kaderlerini birleştirmeye ve geleceğe beraber bakmaya karar verdi” şeklinde konuştu. Fransız lider, Fransa’nın Almanya ile yeni bir Avrupa anlaşması için “mücadele edeceğini” de belirtti. Sarkozy sözlerini şöyle sürdürdü: “AB’de kararlar “nitelikli çoğunlukla” alınmalı. Avrupa’nın stratejik ve siyasi seçimler yapması için işbirliğine gitmek önemli.”

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: EUR/USD’da Düzeltme Yükselişlerin Son Çırpınışı…

EUR/USD ANALİZ Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Euro Bölgesindeki borç kriziyle ilgili, ''Fransa ve Almanya, bu kadar trajediden sonra kaderlerini birleştirmeye...

Kapat