Hangi hisseler cazip?

JP Morgan tarafından yayınlanan gelişmekte olan piyasalarandnbsp;raporunda, gelişmekte olan piyasalar portföyüne beta`sı yüksek piyasaları eklemek istedikleri ancak bu anlamda Türkiye`den daha çok Rusya`nın tercih edilebileceği ifade edilerek “Eğer Rusya olmasaydı Türkiye için Ağırlığını artır (Overweight) tavsiyesinde bulunabilirdik” denildi.

Bununla birlikte; Türkiye`de Garanti Bankası, Halk Bankası ve Koza Altın gibi bazı kağıtların halen terci edilebileceği ifade edildi.

CANLI BORSA İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN…

JP Morgan`ın raporunda şöyle denildi:

Ceemea (Orta ve doğu avrupa, orta doğu ve afrika) portföyüne beta`sı yüksek bölgeleri eklemek istiyoruz. Ancak bu açıdan Türkiye`yi değil Rusya`yı tercih ediyoruz. Dürüst olmak gerekirse Türkiye`de makro ekonomik riskler Rusya`dan daha yüksek ve hisse senetleri de ucuz değil. Yüksek riskler ve düşük kazançlar söz konusu Ancak CEEMEA portföyünde Rusya olmasaydı Türkiye için tavisyemizi overweight`e yükseltebilirdik.

İlk olarak Türkiye`de makroekonomik riskler daha yüksek, cari açık artıyor, enflasyon yüksek sevieylerde merkez bankaının kredibilitesi daha düşük. Eğer global riskler gerçekleşir ve gerekli önlemler alınmazsa Türkiye`nin yabancı sermayeye olan bağımlılığı sert bir şekilde kendini hissettirecektir.

TL, dolar karşısında şimdiden 1.9 seviyesinden 1.75 seviyesine geriledi. merkez bankası mevcut seviyelerin kendisi açısından rahatsız edici olmadığını bildirdi ve döviz ihalelerine son vererek yüzde 5.75 faizli bir haftalık repo ihaleleerine yeniden başladı.

Bizim analistlerimiz TL`deki yükseliş beklentilerini daha yeni sona erdirdiler ve tavsiyelerini nötral`e düşürdüler.

İkinci olarak hisse senetlerinin değerine bakacak olursak, Türkiye artık ucuz bir piyasa değil. Türkiye`de bazı bankalar ve koza altın halen cazip görünüyor. Türk bankaları arasında ilk dikkat ettiklerimiz arasında Yapı Kredi, Garanti Vakıfbank ve Halkbank yer alıyor.

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Şirket Haberleri

AFYON Ciments Francais’in, Afyon Çimento Sanayii Turk A.Ş.’deki (“Afyon”) hissedarlığının tamamının satışı için Ciments Francais tarafından başlatıldığı duyurulmuş olan satış...

Kapat