Hangi babayiğite süper vergi iadesi var?

Yeni teşvik paketinde, yerli oto üretecek olan yatırımcının tüm inşaat harcamaları yüzde 18’lik vergi iadesine tabi tutulacak.

YERLİ otomobili üretecek ‘babayiğitlere’ verilecek teşvikler netleşmeye başladı. Yeni teşvik paketinde, yerli otomobil üretecek olan yatırımcıların vergi iadeleri de artırılacak. Buna göre otomobil üretmek için yapılacak olan tüm inşaat harcamaları da vergi iadesine tabi tutulacak. Böylece yerli otomobil üreticileri büyük bir maliyetten kurtulmuş olacaklar.

Başbakan Erdoğan’a sunulmasının ardından kamuoyuna açıklanacak olan teşvik paketinde, büyük yatırımların vergi iade sisteminin genişletilmesi öngörüldü. İş dünyasından gelen talepleri dikkate alan ekonomi yönetimi, halen sadece makine ve techizatta uygulanan KDV iade sistemi, yatırım için yapılması gereken inşaat çalışmalarını da kapsamasını kararlaştırdı. Buna göre, yatırımcılar inşaat aşamasında ödedikleri yüzde 18 oranındaki KDV’yi devletten geri alabilecekler.

Söz konusu düzenleme yatırımcılara milyonlarca dolarlık avantaj sağlayacak. Söz konusu düzenlemeden 500 milyon doların üzerindeki yatırımlar yararlanacak. Daha alt tutarlardaki yatırımların inşaatlarında ise vergi alınmaya devam edilecek. Yetkililer 500 milyon dolarlık bir inşaat harcamasında yatırımcıların 180 milyon dolara varan vergi avantajları elde edeceğini bildirdiler.

Tüm startejik ürünler yararlanacak

Yerli otomobili üretecek firmalar için hazırlanan yeni vergi iade düzenlemesinden, otomobil dışındaki büyük yatırımlar da yararlanacak. Yeni vergi iadesinden yararlanmak için kriter, yatırımın büyüklüğü olacak. Örneğin sağlık sektöründe yapılacak büyük ölçekli yatırımlarda da yeni vergi iade sistemi uygulanacak. Yetkililer, bu düzenleme ile amacın cari işlemler açığını azaltacak ürünlerin Türkiye’de üretilmesini sağlamak olduğunu kaydettiler.

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
HSBC: Gozler Merkez’de..

Çin’in benzin fiyatlarinaalti haftada ikinci kez zam yaptigina iliskin gelen haberler sonrasindaekonomik aktivitenin yavaslayacagina dair artan kaygilar global piyasalardasatis egilimi...

Kapat