Ham Petrol’de vadeler arası farka dikkat!

1.1963552

Trader’lar işlem stratejisi oluştururken ben kısa vadeli işlem yapıyorum, orta – uzun vadeli işlem yapıyorum şeklinde açıklamalar yapar ancak işlemlerde oluşabilecek olası aksaklıklar nedeniyle vadeler arası çatışmalar içerisinde kalabiliyorlar. Örneğin Ham Petrol fiyatı nasıl olsa uzun vadeli düşecek bu yüzden de 40 seviyesindeki satışı 6 ay bekletsem de olur şeklinde yaklaşım, yatırımcıların hem işlem kalitesini düşürüyor hem de psikolojik olarak piyasa içerisinde yıpranmasına sebep oluyor.

Bu bağlamda da yatırımcıların özellikle trend içerisindeki düzeltme bölgelerinde dikkatli olması, vadelere uyumlu stratejiler oluşturması önemlidir. Mevcut konuyu daha iyi aktarabilmek için Ham Petrol’deki farklı grafikleri inceleyelim.

Günlük Bültende Ham Petrol ile alakalı Yer Verdiğim 4 Saatlik Grafik

100 periyotluk üssel hareketli ortalama (45,05) ve 43,25 bariyeri altında kaldığı müddetçe negatif baskının devamına ilişkin düşünce ön plandadır.

4saat

Haftalık Bültende Ham Petrol ile alakalı Yer Verdiğim Günlük Grafik

Son yaşanılan düşüşlere rağmen halen daha 200 periyotluk basit hareketli ortalama (40,75) üzerinde hareketler devam ediyor. Bu nedenle de düşüşlerin devamına ilişkin düşünce henüz net değil. Netlik kazanabilmesi için ilgili ortalama altında günlük kapanışa ihtiyaç vardır. Aksi takdirde 18 Nisan 2016 tarihinden beri devam eden pozitiflik tekrar etkisini hissettirebilir.

günlük

Aylık Bültende Ham Petrol ile alakalı Yer Verdiğim Haftalık Grafik

Yukarı yönlü çıkışını 51,64 ile sınırlandıran Ham Petrol, düşüş trendinin üst noktası 52,70 bariyeri altında kaldığı müddetçe satıcılı seyrine kaldığı yerden devam etmek isteyebilir. Bu düşünce kanalın alt noktası 32 dolar desteğine doğru yaşanılacak geri çekilmeleri destekleyebilir.

haftalık

Çeyreklik Bültende Ham Petrol ile alakalı Yer Verdiğim Aylık Grafik

1999 yılından itibaren etkisini hissettiğimiz ancak Ağustos 2015 tarihi ile birlikte sonlanan düşüş trendi çizgisinin güncel alt noktasının test edildiğini ancak her seferinde bu bölgeden baskı gördüğünü izlemekteyiz. Son güncel bölgesinin 50 dolar seviyesinden geçtiği ve Ham Petrol fiyatının ilgili bariyer altına aylık kapanışına devam ederek satıcılı seyrini güçlendirmesi, yeni başlayacak bir ralli için önemli bir sinyal. Hali hazırda 233 aylık üssel hareketli ortalama (61,00) altında çeyreklik beklentimizin düşüş olduğu Ham Petrol de ilgili baskıların bir diğer kanalın alt çizgisine (21,50) yaşanılacak olası geri çekilmeleri destekler niteliktedir. 

aylık

Kudret Ayyıldır
Başanalist

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
“Hareketli Ortalama” deyip geçmeyin!

Hareketli ortalama, trendi görmemize katkı sağlayan en önemli indikatörlerin başında yer almaktadır. Hesaplanış biçimi ve etkisi, çoğu indikatörün oluşturulmasında önemli...

Kapat