Halk Yatırım Piyasa Yorum

Çin’den sabah gelen HSBC-Markit PMI rakamı ekonomideki küçülmenindevam ettiğine işaret ediyor – Geçen ayki 49.6 rakamının altında 48.1olarak gerçekleşen PMI rakamı hem ihracat hem de iç tüketim rakamlarındarahatsızlığa işaret ederken, Çin piyasaları satış yemiyor. Shanghai yatay, HangSeng 0.2% yukarıda. Bunun nedeni de üstüste 5. Ay düşen PMI rakamının ÇinMerkez Bankası’nın elini rahatlatması ve yeni likidite operasyonlarınaimkan vermesi. Çin Merkez Bankası politika faiz indirimine gidebilir; burakamdan sonra bankalar için zorunlu karşılık indirimi kesinleşmiş gibigörünüyor. Hatta bu haftasonu bile gelebilir. ANCAK Başkan Wen Jiabao’nunemlak fiyatlarını yüksek görüyor olması ve geçen hafta yaptığı konuşmadaherhangi bir parasal genişleme sinyali vermemesi piyasa oyuncuları düşündürenen büyük faktör. 2012 senesinin ana temalarından biri Çin’de ‘’parasalgenişleme’’ olmaya devam edecek.

Çin’den gelen düşük HSBC-Markit PMI rakamının en büyük etkisinibu sabah emtia fiyatlarında görüyoruz – Brent petrol 0.6%, bakır %1.0aşağıda. Japon ekonomisinden gelen ihracat rakamlarının beklenenden yüksek olmasıAsya borsalarında pozitif momentuma yardım ediyor – Nikkei 0.4% yukarıkapandı.

Fed Başkanı Bernanke’nin yükselen petrol fiyatlarının ABD’degördüğümüz büyümeyi etkileyebileceğini söylemesi, Obama’nın SuudiArabistan’dan daha çok üretim yapmasını ‘’rica’’etmesi, Fransa’nın gelişmiş ülkelerin stratejik rezervlerini kullanımaher an açabileceğini beyan etmesi, Çin’den gelen kötü PMI –SİYASİ/MAKRO ortam ‘’petrol sat’’ diye ‘’bağırırken’’, Brent petrolün 122 doların altına kırmayıp, relatif güç sergilemesindepiyasanın bizlere vermek istediği bir mesaj olmalı.

 

Geçen hafta Sayın Ali Babacan’ın yaptığı konuşmada Türkiye’detasarruf oranını artırmak amaçlı bazı tedbirlerin hayata geçirileceğinisöylemesi önemliydi. Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) in bu konuda öne çıkmasıve devletin işverene uygulayacağı vergi teşviki ile, işverenenin BES’denfaydalanacak çalışanınının prim ödemesini desteklemesi hayata geçirilirse, bukonuda önemli bir adım atılmiş olacak.  Bu gelişmeler ışığında, AnadoluHayat Emeklilik (ANHYT)yi öne çıkarmak istiyoruz. Ancak ANHYT’nin IMKB100için yukarı hareketin başladığı 9 Ocak’tan beri TL bazında %45 getirisivar ve endeksten %20 pozitif ayrıştı. Onun için hedef fiyatımız kapanışfiyatından %9 yukarısı, 4.24TL.

 

Dün akşam kapanışına yakın seviyede güne başlayan USD/TRY’da sonişlem  1.8140 – dirençler 1.8250-1.8375; destekler 1.8065-1.7960.

Işık OKTE

Halk Yatırım

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Merkez Bankası Repo İhalesi Açmadı

Merkez Bankası, bugün miktar bazlı repo ihalesi açmadığını duyurdu. Oyak Yatırım Hazine Müdürü Mustafa Akyol, Merkez  Bankası’nın bu kararının piyasada...

Kapat