HAFTAYA BAŞLARKEN: Gözler AB ve Bernanke’de

Geçen haftaya yüksek ümitlerle başlayan borsalarda hafta sonunda yine hüsran vardı.  ABD, Avrupa ve Asya’da borsalar dördüncü hafta aralıksız düşerken, F/K bazında değerlemeler de 2009 başlarına kadar geriledi. Korku barometresi VIX de geçen hafta %20 yükseldi.  ABD’de hisse;  GOP’da ise hem  hisse hem de DİBS fonlarından para çıkışı gözlendi.    Geçen hafta yaşanan satış dalgasında ABD’den gelen zayıf bölgesel sanayi aktivitesi verileri, Çin enflasyonu, Euro-bölgesinde 2Ç’de büyümenin yavaşlaması, ABD’de TÜFE’nin yüksek çıkması gibi kötü verilerin yanında yine PIIGS krizindeki gelişmeler de etkili oldu. Merkel ve Sarkozy tarihi zirvede yatırımcıları rahatlacak kararlara imza atamadılar.

Bu hafta gözler yine krizin merkezi AB’de olacak.  Frans ve Almanya maliye bakanları toplantısı ve otoritelerden EFSF ve ortak Euro-tahvil ihracı konusunda gelecek açıklamalar önem kazanacak.  Hafta sonunda  (Cuma) Fed’in ev sahipliği yaptığı Jackson Hole merkez bankaları zirvesinde ise Bernanke’den QE3’ü başlatması bekleniyor.

Basın kaynakları ve yatırım bankalarına göre ne AB’de ortak tahvil üstüne bir anlaşma, ne de QE3 sinyali çok olası.  Siyasette tıkanma sürerken yatırımcılar verilerden moral bulmaya çalışacak.

Geçen hafta boyunca Morgan Stanley, Barclay’s, Goldman Sachs ve JP Morgan küresel büyüme tahminlerini aşağı doğru revize ederek, havayı iyice bulandırdılar.  Bu hafta ise ABD’den yeni konut satışları, fabrika siparişleri, tüketici güveni ve 2Ç2011 GSMH ikinci tahmini gelecek. AB’de öncü  Ağustos PMI çok önemli.

Uzmanlara göre, verilerin resesyona doğru gidişi işaret etmesi halinde satışlar sürebilir.  Bazı ünlü stratejistler S&P500 endeksinin 900 puana kadar gerileyebileceğini iddia ediyor. Verilerin güçlü gelmesi halinde ise gözler değerlemelerde olacak.  S&P500 ve MSCI GOP gibi yakından takip edilen endekslere ait hisselerde F/K oranları son beş yılın ve uzun vadeli ortalamaların altına düşerken, temettü verimleri artık 10 yıllık tahvilin getirisinin üstünde.  Korkunun dağılması halinde, çok güçlü alımlar da gelebilir.  

Ama tüm uzmanların üstünde anlaştığı bir tek nokta var:  Oynaklık sürecek. Uzun vadede riskli varlıklar için en büyük tehlike de panik atağı ve resesyon değil, oynaklık olabilir.  Çünkü Temmuz başından bu yana yayınlanan tüm verilere göre artık bireysel yatırımcı borsadan soğudu.  Yeni nesil, parasını endeks  ya da SGMK fonlarına emanet edip facebook’da vakit geçirmeyi tercih ediyor.

Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Suriye’de İsyan Güney’de Ekonomiyi Vurdu

Prime Mall İskenderun’a hafta sonları günde 3 bin Suriyeli geldiğini belirten Prime Development CEO’su Artuğ Çetin, olaylardan sonra bu rakamın...

Kapat