Haftanın En Beğenilen Yorumu FM’den Geldi

Değerli okuyucularımız haftanın en çok beğeni alan yorumu FM’den geldi. Yorumlarınız ekonomi yazarlarına taş çıkaracak türden… İçimizde daha ne FÖŞ’ler varmış diyorum okudukça!

FM isimli okuyucumuzun  yorumunun altında iki tane daha beğeni alan yorum ekliyoruz. Güzel yorumlarınızı, fikirlerinizi bizlerle paylaştığınız için ve bizlere okuma fırsatı verdiğiniz için hepinize teşekkür ederiz.

her türlü öneri ve görüşleriniz için benimle yada Atilla abi ile paylaşabilirsiniz:

serdkaya@yahoo.com
ayesilada@gmail.com

Serdar Kaya
Ekonomi Haber Yorum

Haftanın En Beğenilen Yorumu

FM
01:43 Mart 17, 2012

Üretim artmadan tasarruflar artmaz.(nokta)

Ürettiğinden daha çok tükten bir millet nasıl tasarruf yapacak ki? Bir bakın tüketici/bireysel/konut kredi miktarlarına. Hem borç artacak hem tasarruflar. Olmaz öyle şey. Matematiğin tabiatıan aykırı!

Apple’ın kasasındaki nakit para Erdem Başçı’nın rezervi ile nerdeyse kafa kafaya. Samsung’un bilançosu bizim bütçeyle rekabet edecek durumda.

Bu örnekleri niye verdim? Şunu anlatmak için; Bizim ekonomimiz nüfusumuza göre çok küçük. Ekonomi küçük olunca tasarruflar da az olur. Biz ekonomimizi başkalarının tasarruflarını yiyerek büyütmeye çalışıyoruz ki bu da = Cari Açık.

Finansal tedbirlerle tasarruf oranı artmaz. Tek çare kıçımızı oturduğumuz yerden kaldırıp daha çok çalışmaktır.

Tamam haksızlık etmeyelim. Bir takım önlemlerle tasarrufları bir defaya mahsus artırmak mümkündür ama bu kalıcı olmaz. Yastık altındaki altınların bir kısmını sisteme çektik diyelim. O altınlar yılların birikimidir bu yüzden sürekliliği olmaz. Bize sürekli tasarruf kaynağı gerekli o da ancak üretimden gelebilir.

Bir de bu saçma sapan ve adaletsiz vergi sistemi düzeltilmeden tasarruflar artmaz. Herkesin vergi kaçırdığı bir ortamda tasarruftan bahsetmek pek akıl karı değildir.

Bir milyon dolar kâr edip bunun ancak 10 bin dolarını devlete beyan eden patron, cebine kemiksiz indiridiği bir milyon doları sistemde tutmak istemez haliyle. Senin şirketin her yıl zarar ediyor ama bankada 3 milyon dolar paran var. Dikkat çeker bence!

Deveye sormuşlar neden boynun …

http://www.ekonomihaberyorum.com/kucuk-tasarruflar-buyuk-yalanlar-ve-lahana-tursusu-perhizi/

ikinci en çok beğenilen yorum:
 
Anonim 22:38 Mart 20, 2012

Atilla Hocam,
Ekonomi yorumlarınızı büyük bir ilgi ve beğeniyle takip etmeme karşın politik yorumlarınızdaki tutarsızlık ve isabetsizliğin nedenini ancak keşfedebildim ; HİNDİBA
Bunun dozunu biraz kaçırdığınızda Obama-AKP ortaklığının söz konusu olabileceğini yada Babacan’ın aslında AKP ekseni dışında bir ekonomi politikası uygulamak isteyebileceği ama RTE’nin ve sıfır faiz lobisinin baskısı nedeniyle millete tasarruf yaptırtacak önlemleri alamadığı hissine kapılabiliyorsunuz. RTE/AKP/Cemaat bir CIA projesi olup Türkiye ilintili hiçbir unsurun ABD ile bir ortaklık içinde yer alması mümkün değildir. Hatta bu proje kapsamında AKP’nin alternatifi unsurlarda tanımlandığı için zamanı geldiğinde zaten at değişimi yapılacaktır. Yorumcu arkadaşlarımızdan birisi zaten bir önceki yazınıza cevaben CHP ile ilgili benzer yorumlarada bulunmuştu.AKP’nin bir Suriye yada Irak politikası olması mümkün değildir, efendi ne isterse buna boyun eğilir. Hatırlarsanız yakın geçmişte ekonomi dehamız Babacan Dubai’de 1 milyar $ karşılığı bir daha Irak’a adım atmayacağız türünde bir anlaşmaya imza atmış ve gerçek ortaya çıkınca bunu doğrulamak zorunda kalmıştı. Eğer suflörün verdiği repliği tekrarlamazsanız o hata noksan kalemlerinden gelen milyar dolarlarınız gelmeyiverir ve TCMB’nin bütün dövizini satsanız bile kestaneyi çizdirirsiniz.
AKP’nin sendikal haklarla ilgili TBMM’den geçirdiği yasanın 21ci Yüzyıl Dünyası için utanç kaynağı olduğu konusunda haklısınız ancak sizin bildiğiniz ve sevdiğiniz kapitalizm Türkiye ve benzeri ülkeler için geçerli değildir. Bizim gibi ülkelerde vahşi kapitalizm uygulanmalı ki yaratılan fonlarla Batılılar kendi demokratik kapitalizmlerini finanse edebilsinler.
Kıdem tazminatı konusunuda biraz daha detaylı çalışmanızda fayda var. Kıdem tazminatlarının devlet kontrolünde bir fona devredilip her yıl şirketin ödeme yapması ve devletin emekli olan işçilerin maaşlarını garanti etmesi son derece yararlıdır ancak uygulanmak istenen tam anlamıyla bu değil. Yılbaşı itibarıyla kıdem tazminatı tavanı 2.805 TL yani maaşınız ne kadar yüksek olursa olsun alabileceğiniz yıllık maksimum ücret bu ancak yeni yasa ile bu miktarı dahi alamıyorsunuz ( Konuyu Ali Tezel ile tartışmanızda fayda var )
KOBİ lobisi, Turkish Patron mentalitesi ve TTK konusundaki görüşlerinize katılıyorum ancak yeni TTK’nin bunları engelleyebileceğini sanmıyorum. Bunu yanında önceki yazılarınızda sıkça altını çizdiğiniz militarist-kemalist vurgusu bazı konulara muhafazakar kesimle aynı pencereden baktığınızı gösteriyor. Kemalist olmak için militarist olmak gerekmiyor hatta gerçek anlamda Kemalist olmak için demokrat olmanız gerekiyor zaten son yaşadıklarımız bize M.Kemal’in kurduğu ordunun mensuplarının bize Kemalizmin ne olduğunu hiç anlamadıklarını gösterdi.
CHP tarafından askeri darbelerin yasal dayanağı TSK İç Hizmet Kanununun 35. maddesinin değiştirilmesi teklifi AKP tarafından desteklenmedi. Halbuki AKP darbelerden şikayet eden bir kesimin partisi ancak çok şikayet ettikleri 12 Eylül olmasaydı kendilerininde olmayacağını çok iyi biliyorlar hatta TSK ile çok iyi paslaşıyorlar. Sanırım RTE olurda bir gün seçimi sosyal demokratlara karşı kaybedersek bir askerlere rica eder bi darbe yaparız diye düşünüyor.
Bu arada şike yaptığı iddiasıyla bir futbol kulübünün başkanını içeri atıyorsunuz ama şikeden değil terör örgütü kurmaktan suçlayıp bütün ticari hayatını bitirmeye çalışıyorsunuz ve bölücübaşı Apo’dan daha fazla ceza vermeye kalkıp bu arada Apo’yu salıvermeye çalışıyorsunuz. Sizce bu AKP adaleti mi ???? Bunların olduğu bir ülkede bırakın çek sahtekarları biraz keyif yapsın.

linki:
http://www.ekonomihaberyorum.com/ttk/

üçüncü en çok beğenilen yorum:

AstroFinans 23:30 Mart 16, 2012

Üstadımın tasarruf, yatırım ve büyümeye dair enfes tespitlerinden sonra ben de altın yatırımı olanlar veya düşünenler için naçizane bir makale yazayım dedim. http://www.marketoracle.co.uk/Article33636.html adresinden ulaşabilirsiniz. Sayın Çakra ve Sayın Kömürcü’ye evvelki yorumları için teşekkürü borç bilirim. (bu arada, yapılan son derece bilimsel araştırmalara göre Türkiye’de özel mülkiyete tabi saf altın stoku 3.200 ton olarak tahmin ediliyor. Bunun 2.000 tonu halka aittir geri kalanı ise kuyumcu stokudur. 2.000 ton altının piyasa değeri ise 270 milyar dolar değil 100-110 milyar dolardır. Dünyanın en büyük altın stoku Hindistan’dadır: 1,2 milyar nüfus ve 18.000-19.000 ton altın)

http://www.ekonomihaberyorum.com/kucuk-tasarruflar-buyuk-yalanlar-ve-lahana-tursusu-perhizi/

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Döviz sepeti

Yükseliş etkisi avrodan beklenebilir Kur sepetinde düşüş görünmüyor, yükseliş devam etmese de isteği sürüyor. Niye böyle olduğunun cevabını ortalamalar arası...

Kapat