HABERTURK SORDU: Rekor Mu, Kar Realizasyonu Mu?

Haberturk, tam finansal piyasalarda panik atağı başgösterirken uzmanlara bundan sonra neler yaşanacağını sordu.  Aldığı cevaplar şöyle:
 

“72 BİNİ TEST EDEBİLİRİZ”
 

Anadolu Yatırım Stratejisti Halil Reçber döviz ve borsa cephesinde görülen son hareketleri HABERTURK.COM EKONOMİ SERVİSİ’ne değerlendirdi:
 

“Dolar/TL paritesinde enteresan bir görüntü söz konusu. Euro/dolar da 1.52 seviyesi hedef. 1.4750-1.4880 dinlenmesinden sonra tekrar ikinci adım hedef seviyemiz olan 1.5180 seviyesine doğru yükseliş başladı. Bu seviye kırılırsa bizde doların tekrar 1.51 TL seviyelerine çekilmesi anlamına gelecek. Bir ay içinde Dolar/TL’de 1.50′nin altı rahat görülür. Borsada da 69 binin üzerinde kalındığı sürece zirve test edilir. Bugün 69 bin 800′ün üzerinde kalınması halinde önümüzdeki günlerde yeni rekor seviyelerinin görülmesi uzak değil. Bir hafta içinde 72 bin seviyesi test edilebilir.
 

“BUNDAN SONRA GEVŞEMEZ”
 

Delta Menkul Genel Müdür Yardımcıs Figen Özavcı ise şunları aktardı:

 
“Merkez Bankası son toplantıya kadar TL mevduat zorunlu karşılıkları artırmıştı. Bu son toplantıda ise döviz mevduat zorunlu karşılıklarını da artırdı. Dolar da zaten bu tarihten sonra geri çekilmedi. Doların bu saatten sonra geri çekileceğini de düşünmüyorum. Zira piyasalarda FED’in parasal genişlemeyi sonlandıracağı beklentisi hakim. Öte yandan dünyanın önde gelen merkez bankaları faiz artırmaya başladı. Ben açıkçası doların kısa vadede 1.50′nin altına gelmesini beklemiyorum. Önümüzdeki dönemde 1.54-1.55 TL seviyelerinde bir seyir söz konusu olacaktır.
 

Borsa tarafında ise 69.800 seviyesi çok önemli. Şayet bu hafta bu seviyenin üzerinde bir kapanış olursa. Seçimden önce yeni rekor seviyesini görebiriz. Yani seçime kadar borsaya bir miktar daha para girebilir. Fakat seçimden sonra bir kâr realizasyonu olabilir. Ayrıca seçimden sonra cari açık nedeniyle bir takım tedbirlerin alınması (Vergi artış vb.) gündemde. Buna bağlı olarak bir not artırımı gelebilir. Bu da piyasaya olumlu yansır.”
 
BU SEVİYELER KISA VADEDE PİYASANIN KADERİNİ BELİRLEYECEK!
 

Halkbank Hazine Yönetimi Araştırma Bölüm Müdürü Orkide Saltık da şu noktaların altını çizdi: “Mayıs ayı genel trend olarak yaz aylarına girilmesi dolayısıyla yatırımcıların pozisyon değiştirdikleri ay olması dolayısıyla küresel piyasalarda dalgalı bir seyir göreceğimizi tahmin ediyorum. Paritenin, bilanço sezonunun ardından şu an için gündemde geri plana düşen borç krizine ilişkin endişelerin yeniden fiyatlanmaya başlanmasıyla yönünü tekrar aşağı çevireceğini düşünüyorum.
 

Dolardaki zayıflık, enflasyon endişeleri, Avrupa borç krizi, ABD bütçe sorunu, Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler ve altının güvenli liman olma özelliği gibi etkenlerin şu anda rekor seviyelerden kar realizasyonları gündemde olsa da altın fiyatlarını önümüzdeki dönemde desteklemeye devam edeceğini düşünüyorum.
 

Petrol fiyatlarının ise kısa vadede bu seviyeleri korusa bile orta vadede bu seviyelerde kalıcı olmasını beklemiyorum. Dünya ekonomik görünümü petrol fiyatlarının bu yüksek seviyelerini desteklemiyor.
 

Küresel rik iştahındaki dalgalanma, kâr satışları, euro dolar paritesinin görünümü ve son olarak çekirdek enflasyondaki artış gibi nedenler dolar/TL’yi 1.54’ün üzerine, gösterge tahvili ise yüzde 8.50 seviyelerine taşıdı.
 

İMKB ise gücünü sürdürüyor ve 70 bin seviyesini test ediyor. Küresel risk iştahı son dönemde negatif bir eğilim görülse de ucuz lilidite devam ettikçe gücünü koruyacaktır. Risk iştahı gücünü korudukça da Türkiye’ye yönelik siyasi risk algılamasının da düşük olması dolayısıyla Türkiye’ye ilgi devam edecektir. Dolar/TL 1.56 seviyesinin üzerine yükselmedikçe yükseliş trendinden bahsedilemez.

 
Enflasyon endişelerinin, yabancı alımları ile dengelenmesi sonucunda gösterge tahvil getirisinin önümüzdeki dönemde yüzde 9′un altındaki seyrini sürdürmesini bekliyoruz. İMKB’de ise sıcak para gücünü korudukça olumlu seyir sürecektir. Ancak endeksin 70 bin seviyesini kırabilmesi ve bu seviyelerde kalıcı olabilmesi için bir tetikleyici bir güce ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.”

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Forex Piyasaları Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, enflasyonist riskler artarken, bankanın tetikte olması gerektiğini belirterek, önümüzdeki aydan itibaren beklenebilecek...

Kapat