Güngör Uras: TL Yerine Yeni “Simge”

Genelde her yenilik tepki görür. Merkez Bankası TL yerine kullanılacak bir “Simge” arayışına girmişti. Banka bir seçim yaptı.
Bankanın seçimini Başbakanımız beğendiğine göre bu “Simge” uygulanacak.

Uygulanacak da kim uygulayacak? TL ile alış veriş hesap kitap yapanlar uygulayacak. Bir rakamın arkasına TL yazmaya alışanlar bundan sonra TL yerine yeni “Simge”yi nasıl çizecekler ? Açıklamadan sonra yapılan ciddi eleştirilerden biri de simgenin euro simgesi ile benzerliği ve de simgeyi çizme güçlüğü oldu.

 
Acaba alternatif “Simge”ler belirlenerek halka sunulsa, halkın eğilimine göre karar verilse idi nasıl olurdu? Her ne ise… Başbakanımız beğendiğine göre dönüş yok. Hayırlı olsun.

 
Ücretlilerin geçinme endeksi şubattan şubata % 10.15 arttı
İstanbul Ticaret Odası İstanbul İlinde Yaşayan Ücretliler için düzenlenen geçinme endeksi sonuçları ile İstanbul ili Toptan Eşya Fiyatları endeksini her ay başı TÜİK’ten önce yayınlıyor.

 
İTO’nun yayınladığı endeksler ile TÜİK’inkiler tamamen farklı. Ama unutmayınız ki, ücretlilerin çoğu İstanbul’da ve toptan ticarette İstanbul’un ağırlığı çok büyük. Bu nedenle İstanbul Ticaret Odası’nın göstergeleri önemli göstergeler.
İstanbul Ticaret Odası’nın Ücretliler Geçinme Endeksi şubat ayında yüzde 0,84 oranında arttı. Toptan Eşya Fiyatları Endeksi ise şubat ayında yüzde 0,17 oranında azaldı.
 

2010 yılının şubat ayı ile 2012 yılı şubat ayı perakende fiyatları karşılaştırıldığında geçinme endeksindeki yıllık atışın yüzde 10.15 oranında, toptan eşya fiyatlarındaki yıllık artışın yüzde 9.83 oranında olduğu görülüyor.
Yıllık ortalama artış ise Ücretliler Geçinme Endeksi’nde yüzde 7,01, Toptan Eşya Fiyatları Endeksi’nde yüzde 13,89 oranında.

 
Geçen ay 11.1 milyar dolarlık ihracat yapıldı
 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) her ay yapılan ihracatı ayın sonunda açıklıyor. TİM rakamları ile TÜİK rakamları fark var ama bu fark çok küçük.
Örneğin 2012 İhracatı olarak TİM 10.5 milyar dolarlık rakam açıklamıştı, TÜİK bir ay gecikme ile ocak ayı ihracat rakamını 10.3 milyar dolar olarak verdi.

  
TİM’in açıklamasına göre şubat ayı ihracatı geçen yılın rakamının yüzde 10.4 üzerinde.
2011 yılında, ortalama aylık ihracat 11.2 milyar dolar ve de ortalama ihracat artışı yüzde 18.5 dolayında idi. 2012 yılının ilk 2 ayında ihracat artışının ortalama yüzde 10.3 oranında (geçen yılın rakamlarının gerisinde) kalması, üzerinde durulması gereken olumsuz bir gelişmedir.

 
TİM Başkanı “Dolar fiyatı 1.75’in altına indiğinde Merkez Bankası tüm gücüyle müdahale etmelidir”  diyor.
2011 yılında 0cak ayında dolar 1.58 TL, şubat ayında 1.59 TL idi. Döviz fiyatı 2011 yılının ortasında yükselmeye başladı. Bu ocak ayında 1.78 oldu. Altı ayı aşan bir düzeltme döneminden sonra döviz kurundaki yükselmenin ihracat gelirlerini artırıcı etkisi olması beklenirdi.
Dışarıdaki krizin döviz kurunun olumlu etkisini büyük ölçüde yok ettiği anlaşılıyor.
    

Güngör URAS

Milliyet Gazetesi

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Fitch Türkiye’de ‘Botan’ Gidiyor, Rus Surkov Geliyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye Genel Müdürü Ayşe Botan Berker, bu görevinden ayrılıyor. Fitch Türkiye’nin yeni genel müdürü Rus...

Kapat