Güngör Uras: Ocakta Sanayi Üretimi Beklenenin Ötesinde Yavaşlamamış

Ocak ayı sanayi üretim endeksi dün açıklandı. Göstergeler üretimde “duraklama” işareti veriyor.

 
– Cari açığın (döviz açığının) küçülmesi, üretimin yavaşlamasını bekleyenler için bu sevindirici bir gelişmedir..
– Büyümenin devam etmesini, istihdamın artmasını bekleyenlere göre ocak ayında üretimin yavaşlamasına üzülmek gerekir.
2005 yılı sanayi üretimi 100 esası ile düzenlenen sanayi üretim endeksi ocak ayında 120.1 oldu.
2011 yılının aylık ortalama endeks sayısı 126.8 idi. Demek ki, ocak üretimi, 2011 yılı ortalama aylık üretiminin altında.
– Endeks sonuçları açıklanmadan önce bazı gözlemciler, ekonominin ocak ayında yavaşlamaya başladığı söylüyorlardı. Özellikle otomotiv sanayinin açıkladığı üretim rakamlarının düşüklüğü bu söylentileri destekliyordu.
– Fakat genel kanı, 2011’in hızı ile sanayi üretimindeki artışın ocak ayında da devam ettiği, 2012 yılında devam edeceği yönünde idi.

 
Bu kadarı beklenmiyordu

 
Dün açıklanan ocak ayı sanayi üretim endeksleri, ocak ayında üretimde tahminlerin ötesinde bir duraklamayı işaret ediyor.
Denilebilir ki ocak ayında hava şartları nedeniyle sanayi üretimi düşmüş olabilir. TÜİK şimdilerde “Mevsim ve Takvim Etkilerinden Arındırılmış” göstergeleri de yayınlıyor.

 
2012 yılı ocak ayı arındırılmış endeks sayısı 126.6 olarak açıklandı. 2011 yılı ocak ayında bu sayı 128.1 oldu. Demek ki mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış endekse göre de sanayi üretimi bu ocak ayında 2011 yılı Ocak ayının gerisinde kalmış.

 
– Sanayi üretim endekslerinin aylık değişimi, sanayideki üretimde istikrarı işaret eder.
– Yıllık değişim oranları ise sanayide ve ekonomide büyümenin göstergesidir. Dikkati çeken son üç yılda ocak aylarında sanayi üretiminin bir önceki aya (Aralık ayına) göre gerileme göstermesidir.  Endekslerdeki genel gerileme 2010 yılı Ocak ayında -14.9 iken 2011 yılında -13.1 olmuştu. Bu yıl ocak ayında ise -15.0 olarak gerçekleşti.
 
Yıl için tahmin güçleşti

 
Bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranlarının 2011 yılında aylık ortalaması yüzde 8.9 idi. 2011 yılı ocak ayında sanayi üretim endeksi bir yıl önceki yılın ocak ayına göre yüzde 19.2 oranında artmıştı. 2012 yılı Ocak ayında artış oranı yüzde 1.5’e geriledi. Bu  ekonominin büyümesi açısından olumsuz bir gelişmeyi işaret ediyor. Böyle giderse 2012 yılında ekonominin yüzde 4’ün üzerinde büyümesi mümkün olamaz. Sadece ocak ayının göstergelerine dayalı olarak yılın tamamı hakkında tahminde bulunmak çok zordur. Fakat ocak ayı göstergesinin “beklenenin çok altında” olduğu da bir gerçek. İyi de… Mart ayının ortasına doğru ilerliyoruz… Sanayide üretim artıyor mu, duraklama mı var bunu hangi göstergelere bakarak bileceğiz?.. Ekonominin büyümesini isteyenler hangi göstergeye bakacak? Ekonomi yavaşlasın diyenler hangi göstergeyi izleyecek? Görülüyor ki, Türkiye’de her türlü üretim için daha başka öncü göstergeler geliştirmek zorunluluğu var. Bir buçuk ay geriden gelen sanayi üretim göstergeleri ve 3 ay geriden gelen milli gelir hesaplarına dayalı olarak doğru ve etkili ekonomi politikaları oluşturmak mümkün değil.

 
 
Güngör URAS

Milliyet Gazetesi

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Yeni Teşvik Paketi Cari Açığı Çözmeye Yardımcı Olacak

Yatırım Teşvik Paketine ilişkin, Türkiye’de üretimi olmayan, az olan ya da Türkiye’nin ağırlıklı olarak ithal ettiği ürünlerin ülkede üretilmesi durumunda...

Kapat