Güngör Uras: İşsizlik Yavaş da Olsa Azalıyor

2011 Kasım ayında işsizlik oranı yüzde 9.1 olmuş. Bir yıl önceki kasım ayında yüzde 11.0 oranında idi. Demek ki işsizlikte yavaş da olsa bir düzelme var.
 

Kim istemez işsizliğin yüzde 5’lere inmesini… Ama gerçekçi olalım bizim için şimdilerde işsizliği yüzde 9 oranında tutmak bir başarıdır.
Neden? Dünyada ekonomik kriz devam ediyor. Türkiye’de üretimde emek yoğundan sermaye yoğuna geçiş var. Ekonomimizde henüz yatırım ve üretimde önemli bir hızlanma başlayamadı.

 
İşsizlik sorunu sadece Türkiye’ye özgü bir sorun değil. Başka ülkelerde de ana sorun işsizlik. Daha düşük oranlara alışmış ülkelerden ABD’de işsizlik yüzde 8.3’lerde dolanıyor. AB ülkeleri ortalaması yüzde 9.3 oranında. İşsizlik oranları Almanya’da yüzde 5.5, Fransa’da yüzde 9.5, İngiltere’de yüzde 8.5 dolayında.

 
Bu gibi ülkelerde sorun, genelde işsiz kalanlara iş bulmak. Bizim sorunumuz farklı.
Biz, mevcut işsizlere iş bulmanın ötesinde her yıl piyasaya çıkan yeni nüfusa iş bulmak zorundayız.
Her yıl 1 milyon insan daha sofraya oturuyor

 
2010 Kasım’ından 2011 Kasım ayına bir yılda işgücü (iş bulduğunda çalışmaya hazır-iş arayan nüfus) 1 milyon 31 bin arttı.
Buna karşı bir yılda çalışan sayısındaki artış 1 milyon 413 bin oldu. Bu sayıda insana yeni iş imkânı yaratıldı.
Bir yılda iş arayanların sayısında ortaya çıkan artıştan daha çok insana iş imkânı yaratıldı. Bu sayede de işsiz sayısı 382 bin azaldı.
Bu çok önemli ve olumlu bir gelişmedir. Düşününüz hızlı nüfus artışının sonucu olarak her yıl iş arayanlar kervanına eklenen 1 milyonu nüfus olmasa, mevcut işsiz stoku 3 yılda eritilebilecek.

 

İşgücümüz 2011 Kasım ayı itibariyle 26 milyon 696 bin. Çalışan sayısı 24 milyon 267 bin. İşsiz sayısı 2 milyon 811 bin olarak açıklandı.

 

Batı ülkelerinde istihdam rakamları, tarım dışı ve ücretli nüfus sayısındaki artışa bakılarak değerlendirilir.
 

Ücretli ve tarım dışı istihdamda iyileşme var
 

Kasım itibariyle, ücretli çalışan sayısı 15 milyon 296 bin. Tarım dışı istihdam 18 milyon 277 bin. Ücretle çalışanların sayısı 1 yılda 1 milyon 169 bin arttı. Tarım dışı çalışan sayısı 1 milyon 105 bin arttı.

 
Demek ki istihdamda artış var bu iyi ama, ücretle çalışanların ve tarım dışında çalışanların sayısında da önemli artış var. Bu daha da iyi.

 
Bizim için önemli olan genç işsizlerin sorunudur. Gençlere iş bulmak zorundayız. Genç işsizlerin oranı 2010 Kasım ayında yüzde 20.8 iken 2011 Kasım ayında yüzde 11.4’e gerilemiş görünüyor. Bu göstergeye inanmak zorundayız. Bu göstergeye göre ise sevinmemek imkânsız. Genç işsiz oranında bu büyüklükte iyileşme büyük önem taşıyor.

 
Eskiden istihdamda kamu kesiminin politikaları önem taşırdı. Günümüzde özel sektördeki gelişmeler istihdamın kaderini belirliyor. Ekonomi iyi olacak, insanlar gelecek hakkında iyimser bekleyişe sahip olacak. İnsanlar yatırım ve üretim yapacak. Para harcayacak ki… Bütün bunların sonunda daha çok çalışana ihtiyaç duyulsun, daha çok insan iş bulabilsin.
Küçülen ekonomilerde, güvenin yok olduğu ortamlarda istihdamda iyileşme beklenemez.
  

Güngör URAS

Milliyet Gazeetsi

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ali Ağaoğlu: Kararsız Piyasalar…

Piyasalar yıl başından bu yana verilen ve verileceği vaad edilen likiditenin meltemini arkasına alarak yükseldiler. Komşu’nun ‘evrak-ı metrukesi’ tamamlayamaması, AB...

Kapat