Güngör Uras: Her 100 Kişinin 62’si Mutlu 75’i Umutlu

TÜİK (Devlet Baba) halkımıza sormuş: Mutlu musunuz? Umutlu musunuz?  Sorguya çekilen her 100 kişinin 62’si “Mutluyum”, 75’i “Gelecekten umutluyum” cevabını vermiş. TÜİK her yıl “yaşam memnuniyeti araştırması” yapıyor. 2011 yılı araştırmasının sonuçları  geçen  cuma yayınlandı. Kamuoyuna iyi yansımadı. O nedenle bulguları özetleyeceğim.  Devlet Baba’nın TÜİK’i araştırma sonuçlarını açıklarken mutluluğun tarifini yapıyor. Deniliyor ki “Mutluluk, insanın acı, keder ve ızdırap yerine, sevinç, neşe ve tatmin coşkusu duymasıdır”. Halkımıza sormuşlar: Ey halk, sağlık hizmetlerinden mutlu musun? Sosyal güvenlik politikalarından mutlu musun? Eğitim hizmetlerinden, çalışma hayatından, işinden, gücünden memnun musun? İşin var mı? Gelirinden memnun musun? Can ve mal güvenliği, adalet hizmetlerinden, kişisel gelişiminden memnun musun ?

Soru sorulanlardan her 100 kişinin  62’si mutluyum demiş. Halbuki 2010 yılında her yüz kişiden 61’i mutlu imiş. Demek ki 2011 yılında halkın mutluluğu artmış.

Halka sormuşlar? “Sizi en çok mutlu eden nedir?” Cevap “Elhamdülillah sağlığım yerinde”. Ve de her 100 kişinin 75’i geleceğinden umutlu olduğunu belirtiyor. Geliniz görünüz ki bu mutlu insanlardan her 100 kişiden 55’i, ‘ekonomik güçlükler nedeniyle’ 2011 yılında ‘daha ucuz ürünleri tüketmeye başladığını’ her 100 kişiden 32’si borçlanmak zorunda kaldığını, her 100 kişinin 26’sı tasarruflarında azalma olduğunu belirtiyor.   <

 

Sağlık ve sosyal yardım politikaları çok başarılı

Türkiye gibi kişi başı milli gelir rakamının 10 bin dolarlarda dolaştığı, gelir dağılımının bozuk olduğu ülkelerde sağlık politikaları ile sosyal yardım politikaları çok önemli. Ekonomide, istihdamda sorunlar olsa da, üst gelir grubu, bu sorunlardan etkilenmiyor. Alt gelir grubu ise sağlık ve sosyal yardım politikaları ile tatmin edildiğinde, ekonomideki ve istihdamdaki sorunları umursamıyor.

Halkın çoğunluğu sağlık ve sosyal yardım politikalarından yararlanıyor ise hayatın sorunlarını kendine dert eylemiyor, iktidarı alkışlıyor, destekliyor. AKP işte bu gerçeği yakaladı. AKP işte bunun için sağlık ve sosyal yardım politikalarına ağırlık veriyor. Ve de bu politikaları belirlemede ve uygulamada başarılı oluyor.

Küresel kriz devam ediyor. Başta ABD olmak üzere bir çok ülke (Hatta Avrupa’nın zengini Almanya bile) sağlık ve sosyal politika uygulamalarında geri adım atıyor. İnsanlar işten çıkarılıyor, maaşlar azaltılıyor. Sağlık hizmetleri  paralı hale getiriliyor. Sosyal yardımlardan vaz geçiliyor. Türkiye’de tersine politikalar uygulanıyor. Kamu ve özel sektörde çalışan sayısı artıyor. Memura, emekliye zam yapılıyor. Sağlık ve sosyal yardım harcamaları artırılıyor. Son bir haftanın haberlerini hatırlayalım:

* Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı  “Emeklilere GSMH’dan ayrılan oranın yüzde 7.15’lere yükseldiğini” açıkladı.
* İntibak Yasası ile 2 milyon SGK ve Bağ-Kur emeklisine yapılacak ödemeler artırıldı. Kişi başına küçük, fakat toplamda büyük ödemeler.
* 150 bin dul kadına nisan ayından itibaren her ay 250 TL. ödeme yapılacak.

* Çocuklarını okula gönderen kadınlara her ay yapılan ödemeler devam ediyor.
* Valiler ve kaymakamlar, emirlerindeki Sosyal Yardım Vakıfları kaynağından ihtiyaç sahiplerine her türlü yardımı yapabiliyor.
* 2011 yılında devlet bütçesinden halkın hastane ve ilaç giderlerini karşılamak için 37.1 milyar TL. ödeme yapıldı. Halkın 15.2 milyar TL’lik ilaç faturasını ‘Devlet Baba’ ödedi. 2011 yılında 339 milyon reçetenin parasını yine ‘Devlet Baba’ ödedi.
* Ve de AKP, din eğitimini yaygınlaştırmak için gereken kanuni düzenlemeleri yapıyor. Halkımızı mutlu eden işte  bunlar… Unutmayınız kimi soğanın cücüğünü yediği için mutlu olur, kimi ise her tür havyarı beğenmez. Hakiki ve tuzsuz Beluga Havyarı’nı bulamaz ise hayata küser.

 

 

Güngör URAS

Milliyet Gazetesi

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Piyasalar: Haftaya Tedirgin Başlangıç

Asya’da borsalar haftaya tedirgin bir başlangıç yaptı. ABD’den Cuma gelen fevkalade güçlü istihdam verisi ve Japonya’da yatırım malları siparişlerinde beklenmeyen...

Kapat