Güngör Uras: Hem İnsanlar Hem Devletler “İlgi” Bekliyor

(Babacan Türkiye’nin kendini yalnız hissettiğini söylüyor)

 
Martina Stevis yazıyor: ”Meksika’da dünyanın 20 büyük ekonomisinin temsilcileri Avrupa’nın durumunu tartışırken en açık değerlendirme Babacan’dan geldi. Aralarında yatırımcı Soros’un da aralarında bulunduğu 450 banka ve yatırım kuruluşunun temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuşan Babacan Avrupa’ya yakın olmak, Avrupa ülkeleriyle iyi ilişkiler içinde olmak istediklerini, ne var ki, Avrupa’lıların kendi iç sorunları ile uğraşmaktan, başkalarına ayıracak vakit bulamadıklarına işaret etti.
Türkiye’nin Kuzey Afrika ve Ortadoğu’daki diplomatik girişimlerinde yalnız kaldığını, kendini yalnız hissettiğini söyledi.
Babacan 45 dakikalık konuşmasında Türkiye’nin ekonomik başarılarını anlattı. Avrupa’nın bugünkü sorunlarını değerlendiren Babacan Türkiye’nin Euro Bölgesi’ne üyelik tutkusunun azaldığını belirtti.“ (The Wall Street Journal – Blog. 27 Şubat. G-20 to Euro Zone: Sort it Out)

 
Meksika’nın başkenti Mexico City’de geçen haftasonu düzenlenen G-20 toplantısının gündeminde küresel ekonomideki gelişmeler, küresel ekonomik toparlanmanın güçlendirilmesine yönelik olarak IMF kaynaklarının artırılması ve IMF 2010 Kota ve Yönetim Reformu’nun zamanlı bir biçimde tamamlanabilmesi gibi konular vardı.
 

Babacan hem nalına hem mıhına
 
G-20 Toplantısında Türkiye’yi Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında bir heyet temsil etti. Dünyanın önde gelen 20 ülkesinin oluşturduğu G-20 grubu toplantılarına daha önceleri finanstan sorumlu bakanlar ve merkez bankası başkanları katılırken Meksika’nın başkanlık döneminde finansdan sorunlu bakanlar yanında dışişleri, çalışma bakanlarının da bir araya gelmeleri ve farklı toplantılar yapmaları kararlaştırıldı. Fakat G-20 toplantılarında ağırlığı gene finansla ilgili bakanların ve merkez bankası başkanlarının toplantıları oluşturuyor.

 
Meksika’daki G-20 toplantılarından önce Uluslararası Finans Enstitüsü’nün düzenlediği bir günlük bir seminer programı bir konferans vardı. Bu toplantılara da da çok sayıda bakan, merkez bankası başkanı ve özel sektör temsilcisi katıldı. Anlaşıldığı kadarı ile Babacan yazının başında özetlenen konuşmayı bu toplantıda yaptı.

 
Anlaşma yok, temenni var

 
Reuters’in haberine göre, G20 ülkeleri krizle mücadelede Avrupa’nın ortaya daha fazla para koymasını istedi. G-20’ler bu karar ile Euro Bölgesi için daha büyük bir yardım fonuna muhalefetten vazgeçmesi için Almanya’ya mesaj verdi.
Euro ülkeleri ise, oluşturdukları yardım fonunun gücünü gelecek ay yeniden değerlendireceklerini belirttiler.
G20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları, toplantının nihai sonuç bildirgesinde, Almanya’nın ve diğer AB ülkelerinin fona daha fazla katkıda bulunma eğiliminin, G-20 ülkelerinin IMF’nin krizle mücadele için kullanacağı fona daha fazla para aktarmaları söz konusu olduğunda “önemli bir girdi” olacağını belirttiler.

 

ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, “IMF’nin Avrupa’yı tek başına kurtaramaz, Avrupa’nın kendi planları daha da netleşmeden IMF yeni adım atamaz” dedi.

 
Avrupa’nın en büyük ekonomisi olarak, konumunu yumuşatmaya hazır olup olmadığı konusunda birbiriyle çelişen mesajlar veren Almanya, euro bölgesi kurtarma fonunun büyütülmesini desteklemesi için yoğun baskı altında kaldı.
Bu tür toplantılarda “Ani Netice – Kat’i tesir” verecek reçetelerin yazılması mümkün değil. Ama ne demişler: “Hayvanlar koklaşa koklaşa, insanlar konuşa konuşa anlaşır.” Bu toplantılardan beklenen de ülke temsilcilerinin anlaşamasalar da birbirlerini daha iyi anlar hale gelmeleridir.
 

Güngör URAS

Milliyet

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
A.Savaş Akat: Euro’yu Bırakmanın Maliyeti

Avrupa borsaları haftaya iyi başlamadı. Satış dalgası İMKB’ye de yansıdı. Euro, dolar karşısında biraz değer kaybetti. Son baktığımda parite 1.34’e...

Kapat