Güngör Uras: Halkımız “Dolar, Euro, Altın” Ne Var İse Alıyor

Halkımız dolar, euro ve altın… Ne bulursa alıyor… Altının, euro’nun, doların fiyatı çıksa da alıyor, inse de alıyor.
Yılbaşından 3 Şubat’a, hemen hemen 30 günde halkımız dolara, euro’ya, altına 7.1 milyar dolar para bağlamış.
Bunlar halkımızın piyasadan satın alarak, bankalara emanet ettiği değerler. Halkımız eskiden sadece dolar ve euro’larını bankalara emanet ederdi. Şimdi altın hesapları başladı. Altın satın alanlar veya bankaya altın satın aldırtarak altın hesabı açtıranlar altınlarını bankada tutuyor.
Yılbaşından 3 Şubat’a, halkımızın dolar hesabındaki birikimleri 3.2 milyar dolar, euro hesabındaki birikimleri 2.0 milyar euro, kıymetli maden depolarındaki birikimlerinin değeri 400 milyon dolar artmış.

Bu gelişmeyi sade halkın dolar, euro ve altın sevdasının göstergesi olarak kabul edemeyiz. Bunda bankaların Türk Lirası mevduat hesaplarına, enflasyonu karşılayacak kadar net faiz ödememelerinin büyük vebali var.
Görülüyor ki, bizde döviz talebi sadece iş çevrelerinden, döviz ile iş yapanlardan kaynaklanmıyor. Halkımızın döviz talebi de önemli büyüklükte.

Yok kanun-yap kanun ölçü mü?

“4+4+4” olsun, “5+5” olsun…
Yap “bi” kanun: Ölçü 4+4+4 olsun… 8 yıllık mecburi ilköğretim bize uymuyor. Bize uyan 4+4+4’tür. İlk 4 mecburi olsun. Sonrasına kimse karışmasın. Yap bi kanun. Ölçü 5+5 olsun… Bizimkiler 5 yıl daha bizimle kalsın.
Günümüzde kanun engeli diye bir şey yok. Bir “şey” kanuna uymuyor ise… Şip şak… Üç günde kanun o “şey”e uyduruluyor.  Başbakan Yardımcımız bile, olan biteni izleyemiyor.

Vatan gazetesinden Gülümhan Gülten’in haberini aktarayım:

“Görev süresi şubat sonunda bitecek olan TMSF Başkanı, Rizeli bir bürokrat ile birlikte ilk ameliyatından sonra Başbakan’ı ziyaret etti. Başbakan gibi Rizeli bir aileden gelen TMSF Başkanı’nın görev süresi bittikten sonra yeniden atanabilmesinin yürürlükteki kanunlara göre mümkün olmadığı konuşuldu. Ziyaretin ardından, Başbakan’ın talimatıyla AKP kurmayları tarafından, yürürlükteki kanunun ilgili maddesinin değiştirilmesi için bir çalışma yapıldı.

Hazırlanan kanun maddesi, AKP tarafından TBMM’ye gönderilen ve hemen görüşülecek bir kanun tasarısı olan 4+4+4 tasarısının kuyruğuna 22’nci madde olarak eklendi.

Bütün bunlar olurken TMSF’den Başbakan Yardımcısı’na bilgi verilmesi unutuldu. Başbakan Yardımcısı değişiklik teklifini Vatan gazetesinden öğrendi. Ve de dün Başbakan Yardımcısı kamuoyuna açıklama yaptı: TMSF ve BDDK başkanlarının görev sürelerinin 5+5 olarak belirlenmesi için kanun çıkarılıyor.

Güngör URAS

Milliyet Gazetesi

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Üst Kurul Kulisi: Amaç, Ercan Gül’ü Yeniden Atamak

AKP Grupbaşkanvekili Nurettin Canikli’nin verdiği yasa teklifinin asıl amacının Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Şakir Ercan Gül’ün yeniden atanmasının...

Kapat