Güngör Uras: AB’den 52 Milyar Dolar, Körfez’den 6 Milyar Dolar Yatırım Geldi

2005 yılından 2010 yılı sonuna kadar AB ülkelerinden “Doğrudan Yatırım” için Türkiye’ye giren döviz 52 milyar dolar. Körfez ülkelerinden “Doğrudan Yatırım” için giren döviz 6 milyar dolar.

 
Doğrudan yatırım için gelen yabancı sermaye, fabrika alır, gayrimenkul alır, banka alır. Doğrudan yatırım için gelen yabancı sermayenin makbulü, yeni fabrika kurmak için gelenidir. Bu tür yatırımcı ülkeye yeni üretim, pazarlama teknolojisi getirir. Küresel pazarlara çıkacak kalite ve fiyatta üretime soyunur. İstihdamı artırır. İhracatı artırır. Ekonominin büyümesine katkıda bulunur.
Gayrimenkul, banka, ticarethane satın almak için gelen yabancı sermayenin istihdama, büyümeye katkısı sınırlıdır. Bu tür yabancı sermaye döviz sorununa ilaç olur.

 
2005 yılından 2010 yılına kadar 6 yılda ülkeye “Doğrudan Yabancı Sermaye” olarak giren döviz toplam 72 milyar dolar.

 
Yabancılar bankaları seviyor

 
-Bu giren paranın sadece 13.2 milyar doları imalat sanayinde üretime katkıda bulunacak yatırımlar için (fabrika yapmak için) geldi.
– 14.9 milyar doları gayrimenkul satın almak için geldi.
– 30.9 milyar doları banka veya finansal kurum satın almak için geldi.
– 4.1 milyar doları ticarethane, dükkân açmak için geldi.

 
Biz yıllardan beri Doğu’daki Arap ve Müslüman kardeşlerimizden para bekleriz. Petrol paralarını neden Türkiye’ye getirmiyorlar diyerek dertleniriz. Rahmetli Ecevit’in “Bilezik Formülü” vardı. Türkiye, Arap ve Müslüman kardeşlerimizin petro-dolarlarını Türkiye’ye çekecek. Batı’nın teknolojisini getirecek. İkisini birleştirerek Türkiye’nin koluna yatırım bileziğini geçirecekti…

 
Olmadı. Olmamasının nedeni şudur: Arap ve Müslüman kardeşlerimiz üretim-istihdam ağırlıklı projelere ilgi duymazlar. Onlar finans ve gayrimenkul yatırımlarını severler.

 
Bugünlerde gene Arap-Müslüman kardeşlerimizin dövizlerini Türkiye’ye çekme arayışları alevlendi.
Yapılan bir toplantıda, bugüne kadar Körfez ülkelerinden Türkiye’ye “Doğrudan yatırım” olarak 30 milyar dolar geldiği, önümüzdeki 3-5 yılda 30 milyar dolar daha çekilebileceği ifade edildi.

 

Körfez dövizleri yatırıma gelmiyor
 
Merkez Bankası’nın ve Başbakanlık Yatırımları Destekleme ve Geliştirme Ajansı’nın yayınladığı istatistiklere göre, 2005 yılından 2010 yılı sonuna kadar Körfez Arap Ülkeleri’nden Türkiye’ye doğrudan yabancı sermaye olarak gelen döviz 6.3 milyar dolardır.
Yıllık olarak en büyük giriş 2008 yılında 1.9 milyar dolar olmuş, daha sonra yıllık girişler 209 ve 371 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

 
Son 6 yılda, Körfez Arap ülkelerinden gelen toplam doğrudan yabancı sermaye 6.3 milyar dolar iken, AB ülkelerinden 52.3 milyar dolar, ABD’den 6.5 milyar dolar yabancı sermaye girişi olmuştur.
 
Şimdilerde Körfez Arap ülkelerinden “Sukuk” (Faizsiz, kira sözleşmesine dayalı borçlanma) arayışı öne çıktı. Sukuk, bir kredi sözleşmesidir. Doğrudan yabancı sermaye ile ilgisi yoktur.
 

Kuveyt Türk Bankası Körfez Arap ülkelerinden “sukuk” (faizsiz kira) sözleşmesine dayalı olarak 600 milyon dolar borçlandı. 350 milyon dolarlık yeni bir sukuk ihracı hazırlığından söz ediliyor. Albaraka Türk’ün de 200 milyon dolarlık sukuk ihracı hazırlığında olduğu bildiriliyor.

 
 
Güngör URAS

Milliyet Gazetesi

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Mücadelemiz Sürecek

Başbakan Erdoğan, faiz lobisinin insanları sömürdüğünü belirterek, “Biz faizi yüzde 10′a indirdik ama bunu bile yüksek görüyoruz. Daha da inecek”...

Kapat