Güneşi Görmeden Yağmur Geliyor

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Mayıs 2011’de işsizlik oranı bir önceki yılın aynı ayına kıyasla 1,6 puan gerileyerek %9,4 seviyesinde gerçekleşti. Böylece işsizlik oranı Haziran 2008’deki seviyesine gerilemiş oldu. İşsizlik rakamında bir önceki aya göre gözlenen yarım puanlık düşüş mevsimsellikten kaynaklanıyor.
 

Nitekim, mevsimsellikten arındırılmış seride, işsizliğin bir ay önceye göre 0,2 puan arttığı görülüyor. Önümüzdeki dönemde özellikle hizmetler sektörünün mevsimsel katkısıyla işsizliğin gerilediğini göreceğiz. Ancak mevsimsellikten arındırılmış rakamlardaki yavaşlama gerçek resim olarak algılanmalıdır.
 

Sanayi üretimindeki hız kaybının bizi nereye götüreceği belli değil. Daha önce “kademeli bir yavaşlama” olarak okuduğumuz resmin aşağı yönlü daha keskin bir riske işaret edebileceği konusunda Merkez Bankası’nın (MB) uyarılarını dikkate almakta fayda var.

 
Küresel ekonomideki gelişmeler ve MB’nin para politikası cephesinde atacağı adımlar önümüzdeki dönemde toplam talep koşullarına yön verecek. Ancak görünen o ki, istihdam yavaşlayacak. İhracata yönelik çalışan sektörlerin üzerindeki risk daha da büyük.
 

Bu noktada yeni dönem için işsizlikle mücadeleyi önceliklerinden biri olarak açıklayan hükümetin kısa zamanda bir hareket planı açıklamasını bekliyoruz.

 
Burcu Ünüvar

İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
EUR/USD’da Boğaların Müdahale Etmesi Yakın…

Daha önce EUR/USD paritesindeki düşüşlerin yorgunluğundan ve paritenin yükseliş eğilimi koruduğundan bahsetmiştik. Yukarı yönlü hareketlerin devam edeceğini ve bu yüzden de EUR/USD paritesinde yaşanacak...

Kapat