Gün Sonu Piyasalar: TL güçlendi ama İMKB negatif ayrıştı

 

 

İMKB dış piyasalara paralel günün ilk yarısında gördüğü yükseliş hareketini ikinci seansa taşıyamadı. Endeks, yurtdışındaki ralliye ayak uydurarak, ikinci seans başında gün içi en yüksek seviyesine yaklaştı ve 58.274 seviyesini gördü. Ancak buradan düzenli olarak gelen satışlarla seans boyunca gevşedi. Son yarım saat içinde ise satış baskısı daha da hızlandı ve endeks bu defa sabah seansındaki dibini tekrar test ederek 57.183 puana kadar salındı. Kapanış emirleriyle günü yüzde 0,2 artıda tamamlayabilen endeks, günü 57.311 puandan kapandı. Gösterge tahvilin bileşik faizi ise yüzde 8,54′te yatay kaldı.

 

 

Merkez gövde gösterisi yaptı

 

İçeride günün en önemli gelişmesi Merkez Bankası’nın döviz piyasasına

3 hamlede gerçekleştirdiği dolaylı müdahaleler oldu. Merkez ilk önce döviz cinsi zorunlu karşılıkların oranlarında aşağı yönlü ayarlamalar yaptı; ardından tarihinin en büyük döviz satış ihalesini açtı. Son olarak da TL yükümlülükler için tesis edilen zorunlu karşılıkların yabancı para cinsinden tutulabilecek kısma ilişkin üst sınırı yüzde 10′dan yüzde 20′ye çıkardı.

 

TCMB bu hareketleriyle döviz kurundaki volatiliteyi ılımlılaştırmak ve parasal koşulları gevşetmek için daha fazla cephanesinin olduğunu başarılı bir şekilde kanıtlamış oldu. Önümüzdeki dönemde de bugünkü gibi yüklü döviz satış ihalelerine gidebileceğinin sinyalini veren Merkez Bankası, bankaların asimetrik zorunlu karşılık oranları için ihtiyaç duyacağı yabancı para likiditesini, yabancı para cinsinden zorunlu karşılık oranlarındaki indirimle sağlıyor olacak; yani bir nevî TL için zorunlu karşılıkları dolaylı yoldan indiriyor olacak.

 

TCMB, yabancı para cinsinden zorunlu karşılık oranlarını doğrudan ve TL zorunlu karşılıklarını dolaylı olarak indirmekle para politikası araçlarında gevşemeye giderken, hem zorunlu karşılıklar hem de döviz satımı ile sisteme döviz likiditesi sağlayıp, aynı zamanda da döviz rezervlerini de artırma imkanı bulmuş olacak.

 

Dolar kuru, Merkez’in satış ihalesi haberiyle 1,87 civarına inerek günün geri kalanında bu seviyeye çıpalandı.

 

 

Avrupa piyasaları coştu

 

Birkaç gün öncesine kadar sözlü destek mesajlarını kulak ardı eden ve AB’li liderlerinden somut adımlar bekleyen Avrupa piyasaları, iki gün süren sert satış rüzgârı sonrası sert tepki alımlarına gitti. Avrupalı liderlerin bölge bankalarını yeniden yapılandırma planı üzerinde çalıştığı haberleri ile güne başlayan piyasalar, günün ikinci yarısında IMF’in de EFSF ile birlikte sorunlu ülke tahvillerini alabileceği yönündeki açıklamalarla gücünü artırdı. Avrupa bankacılık sektörü hisselerine gelen güçlü tepki alımları ralliye can verdi.

Avrupa endeksleri yüzde 4-5 civarında yükseldi.

 

ABD borsaları ise güne ISM verisi öncesi temkinli ve hafif satıcılı başladı. Beklenenden iyi gelen ISM Hizmet Sektörü verisi sonrası, Avrupa’da da artan kazançların etkisiyle ABD endeksleri yüzde 0,5 civarı artıda seyrediyorlar.

 

 

Hulya Kayıkçı,  Paratrend

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: Gözler Avrupa Merkez Bankası Toplantısında…

EUR/USD ANALİZ Avrupa hisse senetleri, Avrupa liderlerinin borç krizine çözüm konusunda anlaşmaya varacağı spekülasyonlarının sürmesi ve yatırımcıların Avrupa Merkez Bankası'nın...

Kapat