Gümüşün Çöküşü Alım Fırsatı mı?

Marjin gerekliliğinde %14 artışla portföylerin hafta başından beri  gümüş satışları üst seviyeye tırmanırken,50 seviyesinden 34 seviyelerine çekilen gümüşteki düşüş %30 u geçti.     %14 artışa karşılık %30 düşüş… Hafta başında bu konuyu irdelerken altın mı gümüş mü,aman bu karar  sonrasında altın-gümüş rasyosu artar demiştik…

 
Altın ise 1570 den düşüş sürecine geldi.. 1465 gördü.1485 e toparladı..Devamı için ABD tarımdışı istihdam  datasını beklemekte.     % 7 civarında kalan bir düşüş.
 

                                                                                                                          **
 

Biz analistler biliriz ki,grafiklerde süreklilik gereklidir.     Bir Pazar gecesi hafta açılışında gümüş gaza bastı,bir önceki Cuma  kapanış değerine değmeden yukarılara gitti..     Bir daha ancak dün döndü..     Er ya da geç boşluğun dolması idi bu düşüş.     Şimdi sorun yok analiz olarak.
 

                                                                                                                             **
 

Buradan çıkan sonucu toparlarsak.. Bugün tarımdışı istihdam datası kötü gelecek olursa sert şekilde  emtialara kaçış başlar. Altının bundan sonraki yükseliş hızından daha net yükseliş hızı  verebilir gümüş.Buna dikkat etmek gerekir. Eğer data kötü gelirse bugün altın yerine gümüş alımı  önermekteyiz. (Vennfx)
 

Smart Live Markets
 

Pivot    1480,0      

Destek Seviyeleri       1. Destek = 1470,0 2. Destek = 1465,0 3.  Destek = 1460,0      

Direnç Seviyeleri       1. Direnç = 1485,0  2. Direnç = 1490,0 3.  Direnç = 1500,0

 
Dün emtiada yaşanan sert düşüşün ardından gün içi grafiklerde  rüzgar tersine dönmüş gibi görünse de, günlük bazda yükseliş trendi kırılmış değil , sadece son 3,5 aylık ikili yükseliş kanalımızın en  alt destek seviyesi olan 1460 USD seviyeleri test edildi ve şu sıralarda da “altın” 1485′lerden işlem görüyor.

 
Öte yandan “dolar endeksi” inde belirtmiş olduğumuz 73,30  seviyesinin geçilmesinin ardından hız kazanan ABD dolarının yükselişi “altın” da ki yükselişte etkili oldu ki şu sıralar 74,00  seviyelerinde. Gün içinde bu endeks 73,70 desteğinde güç bulursa  74,80′lere çıkma ihtimali var bu nedenle “altın” dünkü sert düşüşün  ardından artık bugün biraz toparlar diyen yatırımcılar için , bu düşüncenin riskli olduğu kanısındayız çünkü bu ihtimali takiben  ”altın” gün içinde 1450 dolarlara yaslanabilir.
 

Altın grafiğini teknik değerlendirmeye aldığımızda , orta vadede  uzun pozisyon alan yatırımcıların endişe etmemeleri gerektiğini  düşünüyoruz , çünkü   grafiğimizde de belirttiğimiz üzere teknik  anlamda düşüşün gelmesi gerektiği seviyeden başladığını görüyoruz. Bu  düşüşün ,yükselişe geçmesi gerektiği seviyede tutunmuş olması ( en  azından şimdilik ) yaşanan dalgalanmanın aslında kontrollü gittiğini  işaret ediyor. Orta vadeli dalga sayımına baktığımız zaman   ocak  ayının son haftasında başlayan hareketi ele aldığımızda kırmızı ve mor  sayılarlarla işaretlediğimiz sevk ve düzeltme hareketlerini takiben  5.sevk dalgasına başladığımızı , bu nedenle önümüzdeki haftalarda  ”altın” ın yeni rekor seviyelerine ulaşacağını düşünüyoruz. Hatta  temmuz-ağustos döneminde 1650 dolar seviyeleri sürpriz olmamalı çünkü  teknik bunu söylüyor.
 

Hedefonline
 

Altın sert satış hareketine maruz kaldıktan sonra 1485  seviyelerinde bir miktar stabilize olmuş görünüyor. Satış baskısının  sona erdiğini düşünmüyoruz. Satışların daha da devam edebileceği  kanaatindeyiz ancak ve ancak 1500 seviyesinin tekrar yukarı kırılması  durumunda satış baskısının azaldığını düşünebiliriz. Bir süreliğine  1460 ile 1500 seviyeleri arasında bant hareketi yapma eğilimi  gözlemlenebilir.     Destekler:  1476 – 1462 – 1446     Dirençler:   1492 – 1499 – 1507

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Forex Piyasaları Parite ve Emtia Analizleri

EUR/USD ANALİZ ECB Başkanı Trichet bankanın enflasyondaki artış risklerini yakından izleyeceğini söyledi ve Haziran´dan sonra faiz artırımı olabileceğini kaydetti. Trichet,...

Kapat