GS Sermaye Artışını %40 Traşladı

Galatasaray, kayıtlı sermaye sistemine geçeceğini açıkladı. Bunun anlamı küçük ortakların katıldığı genel kurulda değil yönetim kurulu kararı ile sermaye artırılacak olması. Önemli yanı ise bu sistemle ortaklarının payını kısıtlayacak ve primli sermaye artışı yapabilecek olması.

 
Uzun süredir yüzde 9 bin 900′lük bedelli sermaye artımı ile gündemde olan Galatasaray, Habertürk’ün bu artırımın borsadaki küçük yatırımcılara zarar vereceği yönündeki haberleri üzerine farklı bir yönteme başvurmak zorunda kaldı. Bedelli sermaye artırımı kararının ardından Sermaye Piyasası Kurulu 29 Şubat’ta zamanlaması ilginç bir karar aldı. SPK, şirketlerin kayıtlı sermaye sistemine geçmesi için gerekli sermaye şartını 4.8 milyondan 100 bin liraya indirdi. Galatasaray’ın sermayesi 2.7 milyon lira. Böyle olunca GS, kayıtlı sermayeye geçemiyordu. Oysa SPK düzenlemesinin ardından artık rahatça bu sisteme geçebilir.

 
KOLAY KARAR ALACAK

 
Peki kayıtlı sermaye sistemine geçmenin anlamı ne? Başlıca iki avantajı var. Birincisi ortakların toplanacağı genel kurul değil yönetim kurulu kararı ile sermaye artışı kararı alınacak olması. Yani kavgasız gürültüsüz karar alınabiliyor. İkincisi ise sermaye artışını ortaklara rüçhan hakkını kısıtlayarak almanın ve primli sermaye artışının önünü açması. Şimdi Galatasaray’ın yüzde 9 bin 900′lük sermaye artışı yerine yönetim kurulu kararı ile primli sermaye artışına gideceği ifade ediliyor. Böylece yatırımcıların cebinden yaklaşık yüzde 40 civarı daha az para çıkacağı hesap ediliyor. Kulübün primli sermeye artışında Galatasaray’ın yüzde 100 sarmaye artırarak 1 hisse 1 lira yerine 60 lira isteyeceği kaydediliyor. Böylece kulübün kasasına 237 lira yerine 144 milyon lira toplayacağı hesaplanıyor. Böylece hissenin borsa fiyatının da öncekinde olduğu gibi 2.5 liralara kadar düşmeyeceği ve 100 liranın üstünde kalarak psikolojik olarak da eski değerine gelmesinin daha kolay olmasının amaçlandığı öğrenildi. Diğer yandan kulislerde kulübün sermaye artırırken diğer yetki olan rüçhan haklarını kısıtlayarak artırdığı hisseleri belirli bir gruba satabileceği de konuşuluyor.
 

AYSAL: KÜÇÜK YATIRIMCIYI DAHA ÇOK KORUYACAĞIZ

 
Bloomberg HT’ye değerlendirmelerde bulunan Galatasaray Başkanı Ünal Aysal, bedelli sermaye artırımında eski orandan vazgeçmediklerini söyledi. Başkan Aysal, bedelli sermaye artırımında küçük yatırımcıyı daha fazla koruyacak bir sistem üzerinde çalıştıklarını kaydetti. Aysal, “Sermaye artırımı görüşmesi sürüyor. 20 gün içinde SPK görüşünü bildirir” dedi. Galatasaray Başkanı Ünal Aysal bedelli sermaye artırımında eski orandan vazgeçmediklerini, yöntemin değiştiğini sözlerine ekledi.
Bu arada Bloomberg HT’nin istifa sonrası görüşlerine başvurduğu Galatasaray Sportif AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Nas ise “Galatasaray Sportif Yönetimi’nden bağımsız üyelere yer açmak için istifa ettik” açıklamasında bulundu.

 
Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar AŞ, Sermaye Piyasası Kurulu’nun halka açık şirketlerde yönetim kurulunun üçte birinin bağımsız üye olması düzenlemesi gereği Adnan Nas ve Adnan Öztürk’ü üyelikten alıp yerine bağımsız üye olarak Başkan Ünal Aysal’ın sınıf arkadaşı Kanal D Yayın Yönetmeni Mehmet Ali Birand ve iki bağımsız üye atadı.   (Habertürk)

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Sigortalıya Özelleştirme

SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde hastadan alınan farkı özel sağlık sigortası ödeyecek.   Özel sağlık sektöründe hastadan alınan ve yüzde...

Kapat