Gözler Tüketici Fiyat Endeksi’nde

EUR/USD ANALİZ

Yunan tahvillerinde zarar yazmak ve baskılar ile mücadele etmek zorunda kalmak istemeyen Avrupa Merkez Bankası, elindeki Yunan kâğıtlarını yeni bonolar ile takas edecek. 3 Euro Bölgesi yetkilisi, ECB’nin Yunan tahvillerini, nominal değeri ve özellikleri aynı olan yenileriyle takas edeceğini, tek farkın ise  bankanın zarar yazmayı önlemesi olacağını açıkladı. Yetkililerden birisi tahvillerin nominal değerinin 50 milyar Euro olacağını söyledi. ECB sözcüsü ve Yunanistan Maliye Bakanlığı’nın Ekonomik Danışmanlar Konseyi’nin başkanı Giorgios Zanias da konuyla ilgili açıklamada bulunmadı. Yetkililer Takas işleminin 20 Şubat Pazartesi’ye kadar tamamlanabileceğini söyledi. Bu durum, temerrütü önlemeye çalışan borç krizindeki ülkenin özel sektör kreditörlerinin 100 milyar Euro’luk zarar yazmayı öngören borç takası işlemlerinin başlatılmasının da yolunu açabilir. Euro Bölgesi Maliye Bakanları Yunanistan’ın ikinci kurtarma paketini ve borç takası anlaşmasını görüşmek üzere 20 Şubat’ta Brüksel’de bir araya gelecek.

EUR/USD paritesi 1,2970 desteğine kadar geriledikten sonra buradan başlattığı yukarı yönlü atakla gün içerisinde 1,3168 seviyesine kadar yükselmiştir. Paritenin belirli seviyeler arasında sıkıştığını ve genel görüşünün 1,3350 seviyesine göre hareket edeceğini daha önceki analizlerimizde sizlerle paylaşmıştık. Eğer parite 1,35 ve 1,365 seviyelerini test etmek istiyorsa uzun bir süredir geçemediği 1,3350 direncini geçmek zorundadır. Aksi takdirde 1,3325-1,2970 seviyesi hareketlerine devam etmesi beklenilmektedir. Aşağıda ise 1,3025 desteği altında yapılacak günlük kapanışlar satış baskısının oluşmasına katkı sağlayacaktır. Haftanın son işlem gününde özellikle Türkiye saati ile 15,30’da ABD’den gelecek olan CPI ve Çekirdek CPI haberi parite de sert hareketlerin oluşmasına neden olacaktır. ECB’nin dün Yunanistan’a yardım yapacağız şeklinde yaptığı açıklama neticesinde yükselişe geçen Avrupa borsaları haftayı pozitif kapatmak istemektedir. Bu nedenle de Euro’nun Dolar karşısındaki pozitif tutumu 1,31 desteği üzerinde kaldığı her durumda devam edecektir. Eğer parite gün içerisinde 1,31 desteğini kırabilirse düşüşlerin 1,2970 desteğine kadar sürmesi beklenilebilir.

Pivot;1,3100

Destek; 1,3080-1, 3040-1, 2970

Direnç;  1,3190-1,3215-1,3255

GBP/USD ANALİZ

Avrupa hisse senetleri, Euro Bölgesi yetkililerinin Yunanistan’ın kurtarma paketi konusunda anlaşmaya yaklaştıkları yönündeki bekleyişlere bağlı olarak değer kazandı. Bu hareket sonucu, gösterge endeks Stoxx Europe 600 altı ayın zirvesine çıktı. ABD endeks vadeli kontratları fazla bir değişiklik göstermezken, Asya hisse senetleri yukarı yönde hareket etti. Anglo American Plc, karının analistlerin tahminlerinden iyi çıkması sonucu yüzde 1.4 yükseldi. Lafarge SA, faaliyet karının tahminleri aşmasının ardından yüzde 3.7 prim yaptı. Persimmon Plc ve Berkeley Group Holdings Plc, JPMorgan Chase & Co.’nun her iki şirket için tavsiyesini yükseltmesi sonrası, gayrimenkul şirketlerinin hisselerine gelen alımlara öncülük yaptı. Stoxx 600 Endeksi yüzde 0.4 yükselerek, Londra saati ile 08:46’da 265.46 puana çıktı ve 1 Ağustos’tan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Endeks bu haftayı yüzde 1.6 kazançla geçmeyi hedefliyor. Mart vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.1 düşerken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.1 yükseldi.

Avrupa ülkelerinde yaşanılan sorunların tüm piyasalarda etkili olduğunu ve özellikle bazı Avrupa ülkelerinin kurtarılması ile yapılan hamlelerin yetersiz kalması neticesinde yaşanılan hareketleri görmekteyiz. İngiltere’de de en az Avrupa kadar yaşanılan ekonomik sorunların devam ettiğini görmekteyiz. Ancak sterlin’in güvenilir para birimi olma spekülasyonu GBP/USD paritesinin yükselmesini sağlamaktadır. Üzerinde dolar endeksindeki kan kaybı da eklenince paritenin yukarı çıkışı sürpriz olmadı. Bugün -0,3 ile olumsuz beklenen perakende satışlarının 0,9 gibi ciddi bir değişiklikle açıklanması İngiltere ekonomisi için bir şeylerin iyi gidiyor olmasından mı kaynaklanmakta yoksa tamamen spekülatif bir haber mi bunu ilerleyen zamanlarda göreceğiz. Ancak şu bir gerçek ki İngiltere ekonomisinde yaşanılan sıkıntıların hala daha devam ettiğini ve böyle kötü bir ekonomi de perakende satışlarında bu denli ciddi artışın kafalarda soru işareti bıraktığını söyleyebiliriz. GBPUSD paritesine baktığımızda 1,58 üzerinde yükseliş baskısına maruz kalmakta ve gün içerisinde görmüş olduğu tepe noktası olan 1,5860 seviyesine yükselmek istemektedir. EUR/USD paritesi gibi GBP/USD paritesinin de belirli karar aşamasında olduğu görülmektedir. Ancak daha önce tepe yaptığı 1,5930 direncinin geçilip geçilmemesine göre yön belirleyecek olan GBPUSD paritesinde sabırla beklemek ve belirli seviyelerin geçilmesi ile işlem strateji oluşturmak önem arz etmektedir.

Pivot:1,5800

Destek; 1,5750-1,5685-1,5645

Direnç;  1,5865-1, 5885-1,5915

USD/JPY ANALİZ

ABD’de beklentinin üzerinde gelen ekonomik veriler ve Yunanistan’ın ikinci kurtarma paketini garantileyeceğine dair iyimserliğin gelişen piyasa varlıklarının talebini desteklemesiyle Asya paraları, Güney Kore wonu öncülüğünde güçlendi. Küresel kaynakların bu hafta sattıklarının 663 milyon dolar üzerinde Güney Kore, tayvan ve Tayland varlığı satın alırken, haftanın ilk üç gününde sattıklarının 363 milyon dolar üzerinde Hint varlığı almasının etkisiyle, Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi bu haftayı artıda kapamaya hazırlanıyor. 2 kaynaktan alınan bilgiye göre, Avrupalı hükümetler Yunanistan’ın acil durum kredilerinde faizleri düşürmeyi ve kurtarma paketinin finansmanındaki açığı azaltmak için Avrupa Merkez Bankası’nın desteğini kullanma seçeneğini gözden geçiriyor.  79,20 seviyesine kadar çıkış gerçekleştiren USD/JPY paritesi de haftalık grafikteki kanalın üst noktasına geçmiş bulunmaktadır. 78,95 seviyesi olan kanalın üst noktası aynı zamanda da 50 günlük üssel hareketli ortalama olmaktadır. Bu direncin paritenin uzun vadeli hareketlerinin hangi yönde olduğunu gösteren en önemli seviye olarak belirlenmiştir. Parite bu direnci şimdilik aştı ancak hala daha 79,50 seviyesinin altındadır. Eğer parite bugünün kapanışını bu seviye üzerinde gerçekleştirirse düşüş trendinin sonlanacağını ve yükselişlerin başlayacağını söyleyebiliriz. Aksi takdirde bu seviyenin altında yapılacak günlük kapanış pariteyi tekrar aşağılara taşıması beklenilmektedir.

Pivot: 78,75

Destek: 79,00-78,40-78,15

Direnç: 79,30-79,50-80,00

PETROL ANALİZ

Petrol fiyatları, ABD ekonomisinin iyileşmekte olduğu yolundaki işaretler ve Yunanistan’ın kurtarılmasına yönelik iyimserliğin talep görünümünü iyileştirmesi ile birlikte altı haftanın en yüksek seviyesi yakınlarında seyrediyor. Petrol vadeli kontratları fazla bir değişiklik göstermedi ve ABD’de işsizlik başvurularının 2008’den bu yana en düşük seviyesine inmesinin etkisi ile bu yılın en hızlı haftalık çıkışını gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Konuya yakın iki kaynağa göre, Avrupalı hükümetler Yunanistan’a verilecek acil yardımın faizini düşürmeyi ve ikinci kurtarma paketi için doğacak finansman açığı için Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) desteğini sağlamayı değerlendiriyor. Brent petrolü ile Nymex petrolü arasındaki fark son bir haftanın en yüksek seviyesine çıktı. Siyah inci yine emin adımlarla yükselişlerine devam etmek istemektedir. 102,50 seviyesine yükseldikten sonra gelen satış baskısı nedeniyle 101,**’li seviyelerde hareket eden siyah inci tekrar toparlanarak yine aynı seviyelerine çıkmıştır. Çünkü petrol fiyatları ne zaman 103,**’lü seviyelere yaklaşsa satış baskısına maruz kalmaktadır. Bu nedenle de özellikle petrol fiyatlarının seyri açısından bu seviyeye dikkat etmek gerekmektedir. Diğer bir taraftan bu seviyenin orta vadede hangi yöne karar vereceğini hatta uzun vadeli işlem stratejisini de etkileyeceğini söyleyebiliriz. Eğer petrol fiyatları 103,70 direncini geçemezse tekrar satış baskısına maruz kalabileceği gibi 93 seviyeleri hatta kanalın alt noktası olan 83 dolar seviyeleri hedeflenecektir. Ancak 103,70 direncinin geçilmesi ile yükseliş baskısının devam edeceğini söyleyebiliriz ve hedef olarak da 107 ve 110 dolar seviyelerini belirtebiliriz. Temel olarak Rusya’nın nükleer tehdit nedeniyle yaz ayında İran’ı vurabileceği haberler yer almaktadır. Böyle bir haberin petrol fiyatı üzerinde uzun vadeli etki bırakabileceğini söyleyebiliriz. Ancak bu haberin etkisinin şuanda değil yaz aylarına yakın zaman diliminde yüksek sesle konuşulmaya başladığı anda etkisinin olacağını söyleyebiliriz.

Pivot;101,40

Destek; 101,40-100,00-99,50

Direnç;  102,90-103, 70-104,50

ALTIN ANALİZ

Altın, Yunanistan’ın ikinci yardım paketini alacağı ve böylece temerrütten kurtulacağına yönelik iyimserlik sonucu doların gevşemesi sonrası, değerli metale yönelik alternatif varlık talebinin artması ile birlikte, bu ayki ilk haftalık yükselişini gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Üç Euro Bölgesi yetkilisine göre, Avrupa Merkez Bankası (ECB), Yunanistan’ın borcunu azaltmak için, elindeki 50 milyar Euro’luk Yunan tahvilini yeni Yunan tahvilleri ile değiştirerek, özel sektöre tahvil takası için yol açacak. Yunan hükümet sözcüsü Pantelis Kapsis, Euro Bölgesi maliye bakanlarının 20 Şubat’ta ikinci yardım paketini onaylamasını beklediğini söyledi. Sydney’de Fat Prophets analistlerinden David Lennox, “Bu, sonraki olay. Piyasa bundan ne çıkacağını bekleyecek ve bunu alacak.” dedi ve “Dolardaki düşüş altın fiyatlarının biraz yükselmesini destekleyebilir” değerlendirmesinde bulundu. Doların altı önemli para birimi karşısındaki seyrini gösteren Dolar Endeksi dün yüzde 0.4 düştü ve bugün fazla bir değişiklik göstermedi. Bloomberg verilerine göre, ABD para birimi bugün, önemli para birimlerinin büyük bölümü karşısında değer kaybetti. Euro bölgesindeki belirsizlik, Dolar endeksinde yaşanılan agresif düşüşlerin tekrar düzeltilmesi altın fiyatlarının da kararsız hareket etmesine neden olmaktadır. Bu nedenle de dün gün içerisinde 1735 ile 1727 seviyesi arasında hareket eden sarı maden şuanda 1732 dolar seviyesinde hareketine devam etmektedir. Altın fiyatları için özellikle 1716 dolar desteği önemlidir. Çünkü kar realizasyonları eğer devam etmek istiyorsa bu desteğin kırılması gerekmektedir. Aksi takdirde tekrar yukarı yönlü hareketliliğin devam etmesi beklenilmektedir. Genel görünüm olarak uzun vadeli yükseliş beklentimizi koruduğumuz sarı maden de maksimum geri çekilmelerin 1650 dolar ile sınırlı kalacağını ve bu düşüşlerin kademeli alım yapılmasında en önemli işlem stratejisi olacağını söyleyebiliriz.

Pivot; 1716

Destek; 1726-1705-1692

Direnç; 1737-1742-1752

Kudret AYYILDIR

LiderForex Başanalist

Mail: info@kudretayyildir.com

Twitter : KudretAYYILDIR

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Delta Menkul’den Gündem

ABD’de işsizlik başvuruları 4 yılın en düşüğünde ABD’de işsizlik maaşından yararlanmak için ilk kez başvuranların sayısı geçen hafta beklenmedik bir...

Kapat