Gözler Tarım Dışı İstihdamda…

EUR/USD ANALİZ

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy yolun sonuna yaklaşıyor. Yunanistan’ın temerrüte düşmesine izin verilip verilmeyeceğinden, çöküşün nasıl yönetileceğine kadar, iki liderin uzun süredir önlediği soruları, artık cevaplaması gerekiyor. Avrupalı liderlerin bankaları güçlendirmek ve Yunanistan’ın borç yükünü azaltmak için çözüm bulmasına ilişkin baskılar da artıyor. Yunanistan’ın 10 milyon doları bulan 5 yıllık varlıklarını sigortalamanın bedeli 6 milyon dolar, artı her yıl 100 bin dolara karşılık geliyor. Yunanistan’ın temerrüte düşme ihtimali de yüzde 91 olarak gösteriliyor. Almanya Başbakanı ve Fransa Cumhurbaşkanı’nın 2 gün sonraki ikili zirvelerinin öncesinde Merkel, yatırımcıların kesin gözüyle baktığı temerrüt ihtimaline karşı hazırlanma ihtiyacından bahsetti. Sarkozy ise ülkesinde bankaların ciddi risklere sahip olmasından ötürü Yunanistan’ın temerrüte düşürülmemesi gerektiğini savunuyor.

Haftanın son işlem günü sakinliğini koruyan EUR/USD paritesi gün içerisinde 1,34 ile 1,3465 seviyeleri arasında hareketini sürdürmektedir. Akşam saatlerinde açıklanacak Tarım Dışı İstihdam haberi öncesinde suskunluğuna devam eden EUR/USD paritesi haber sonrası suskunluğunu bozarak sert hareketlere maruz kalabilir. Bu yüzden de özellikle ABD borsaları açılışı gelecek olan Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik oranı haberine dikkat etmek gerekmektedir. Makro-ekonomik haberler dışında pariteyi teknik olarak incelediğimizde kısa vadeli yükselişine devam etmek istemektedir. 1,34 seviyesinin üzerinde kalması da bu yükselişlerin teyiti anlamına gelmektedir. Eğer gelecek olan haberler ABD borsalarının yükselmesine neden olursa EUR/USD paritesinde yükselişler devam edecektir ve 100 günlük üssel hareketli ortalama olan 1,3528 seviyesi hedeflenecektir. Bu seviye aynı zamanda kanalın üst noktası olup bu kanalın geçilmesi durumunda 1,38 seviyelerine kadar çıkış gözlemlenebilir. Bu yükselişler paritenin yükseliş trendi olduğu anlamına gelmesin. Çünkü yaşanan bu yükselişler sadece tepki alımları olarak değerlendirilmelidir. Artık yükselişler devam edecek diyebilmemiz için paritenin öncelikle 1,4050 direncini geçmesi ve üzerinde günlük kapanış gerçekleştirmesi gerekmektedir. Uzun vade beklentisi düşüş olan EUR/USD paritesi için 1,3528 direnci önem arz etmektedir. Eğer parite bu direnci geçemezse 1,3528 direncinden satışlar başlayacaktır. Aksi takdirde 1,3800 – 1,3950 arası uygun satış seviyeleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Pivot;1,3390

Destek;1,3360 – 1,3320 – 1,3275    

Direnç; 1,3475 – 1,3530 – 1,3565

GBP/USD ANALİZ

GBP/USD paritesi EUR/USD paritesine göre biraz daha hareketli zamanlar geçirmektedir. İngiltere’den gelen PPI girişi ve çıkışı haberleri sonucunda değer kazanan pound GBP/USD paritesinin 1,5420 seviyesinden toparlanmasına neden oldu ve1,5550 seviyesine kadar gün içerisinde yükseliş gözlemlendir. Bugün ABD’den gelecek olan Tarım Dışı İstihdam haberi tüm piyasaları etkileyeceği gibi GBP/USD paritesi de bundan nasibini alacaktır. Eğer gelecek olan  haberler ABD borsalarının yükselmesine neden olursa paritedeki yükselişlerin devamı gelmesi kuvvetlidir ve GBP/USD paritesinin kanalın üst noktası olan ve aynı zamanda 100 günlük üssel hareketli ortalamasına tekamül eden 1,5610 direnci hedeflenebilir. Eğer haberler neticesinde ABD borsaları değer kaybeder ve düşüşlerine devam ederse EUR/USD paritesi gibi GBP/USD paritesi de düşüşlerine devam edecektir. Bu da paritenin daha önce test ettiği 1,5326 desteğine kadar sürebilir.

Pivot:1,5475

Destek; 1,5500 – 1,5430 – 1,5380

Direnç;  1,5555 – 1,5610 – 1,5675

USD/JPY ANALİZ

Avrupalı liderlerin bankaları bölgedeki borç krizinden koruyacağına ilişkin iyimserliğin bankaların kazanç görünümünü ve ihracatları desteklemesinin etkisiyle Asya borsaları değerlenerek, son 2 yılın en büyük 2 günlük kazancına işaret etti. Avustralya’nın en büyük şirket bankası National Australia Bank Ltd. yüzde 3.3 yükseldi. Almanya ve İspanya’da limanlara sahiplere olan Hutchison Whampoa Ltd., Avrupa’daki operasyonlarının “çok dirençli” olduğunu söylemesinin ardından yüzde 11 primlendi. Asya’nın en büyük otomobil üreticisi Toyota Motor Corp. yüzde 1.7 yükselirken, Samsung Electronics Co. da yüzde 1.5 değer kazandı. Dünyanın en büyük maden şirketi BHP Billiton Ltd. emtia fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle yüzde 2,7 sıçradı.

Bütün paritelerde olduğu gibi USD/JPY paritesinde de haftanın son işlem günü sakinlik devam etmektedir. 76,71 ile 76,50 seviyeleri arasında sıkışan USD/JPY paritesi ABD borsaları açılışında sert hareketlere maruz kalabilir. Parite teknik olarak 50 günlük üssel hareketli ortalama olan 77,10 direnci altında düşüşlerine devam etmek istemektedir. Eğer parite gün içerisinde bu direnci geçebilirse 77,50 – 78,00 seviyelerine kadar yükselişler gözlemlenebilir. Günlük ve haftalık trendlerin düşüş olması nedeniyle yükselişlerin düşük bir ihtimal olduğunu ve paritenin 75,95 seviyesine kadar geri çekilmesi gözlemlenebilir. Yükselişlerin gelen haberler neticesinde olabileceği ve teknik olarak beklenilen düşüşler için yaşanılacak olası yükselişler satış fırsatı olarak değerlendirilebilir.

Pivot: 76,85

Destek: 76,50 – 76,30 – 76,10

Direnç: 77,00 – 77,11 – 77,30

PETROL ANALİZ

Haftanın son işlem gününe geldiğimizde haftanın ilk gününden itibaren yükselişine devam etmek isteyen petrol fiyatlarının bugün sakin seyrine devam ettiği görülmektedir. Gün içerisinde 83 ile 81,80 seviyeleri arasında hareketine devam eden siyah inci için bugün ABD borsalarının seyri önem arz etmektedir. Gelecek olan haberler Dow Jones endeksinin 11100 seviyesinin üzerine çıkmasına neden olursa yükselişlerin devam etmesi beklenilmektedir ve bu durum petrol fiyatlarının da yükselmesine neden olacaktır. Daha önce de 75,70 dolar seviyesinden atağa kalkıp 100 dolar seviyesini test eden siyah inci bu seferde 74 dolar seviyesinden başlattığı atağı 100 dolar seviyesine kadar sürdürebilecek mi? Bunu ilerleyen zamanlarda ABD borsalarının durumuna göre söyleyebiliriz. Ancak Dolar Endeksinin trendinin yükseliş olması nedeniyle bu öngörümüzün gerçekleşme ihtimali biraz olsun azalmaktadır. Çünkü Doların değer kazanması ile ABD borsalarının ters korelasyonu olduğu ve bu durumdan dolayı ABD borsalarında düşüşlerin devam etmesi gözlemlenebilir.

Pivot;80,80

Destek; 81,90-79,60-77,85

Direnç; 83,05-84,55 – 86,25

ALTIN ANALİZ

Avrupa’daki borç krizini ABD Başkanı Obama da gündemine taşıdı. Obama, krizin ülkesine etkisi konusunda endişe duyuyor ve bu nedenle, Avrupalı yöneticilere, borç krizinin çözümü için çabuk davranmaları çağrısında bulundu. ABD Başkanı, Kasım’da yapılacak G-20 zirvesinde sunmak üzere somut bir eylem planı hazırlamalarını istedi. Avrupa’daki krizin ABD üzerinde “çok reel” bir etkisi olabileceğini söyleyen Barack Obama, bunun Kongre’nin 447 milyar dolarlık istihdam planını onaylamasından daha acil olduğu değerlendirmesinde bulundu. Obama aynı zamanda istihdam planının da ekonomide ikinci dibe karşı bir sigorta olacağını iddia etti. Beyaz Saray’da konuşan Obama, işsiz Amerikalıların desteğe, ekonominin de hızlı şarja ihtiyacı olduğunu söyledi. Ekonomin partizanca çekişmelere dayanamayacak kadar hassas olduğunu belirten Başkan Obama, 447 milyar dolarlık istihdam paketinin 1,9 milyon kişiye iş sağlayacağını belirtti.

Sarı maden haftanın son işlem gününde 1666 ile 1645 dolar seviyesi arasında hareketlerine devam etmektedir. Özellikle 1595 dolar seviyesinin kritik olduğunu ve bu destek üzerinde yükselişlerin devam edeceğini söyleyebiliriz. Ancak kanalın üst noktası olan 1666 dolar seviyesinde takılan ve bu direnci gün içerisin geçemeyen sarı maden eğer bu tutuna devam ederse kanalın alt noktası olan 1607 dolar seviyesine kadar geri çekilebilir. Eğer altın fiyatları 50 günlük üssel hareketli ortalama olan 1652 dolar üzerinde kalabilirse kanalı geçmek isteyebilir ve 1666 dolar direnci geçildiğinde hedef olarak 1700 dolar seviyesi belirlenebilir. Bugün ABD borsalarının açılışında ABD’den gelecek olan Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik oranı haberi altın fiyatlarında sert hareketlerin olmasına neden olabilir. Uzun vade beklentilerinin 1950 dolar olduğu sarı maden için yaşanılacak olası düşüşler alım fırsatı olarak değerlendirilebilir.

Pivot; 1617

Destek; 1645 -1630-1607

Direnç; 1666-1680 -1700

Kudret AYYILDIR

LiderForex Başanalist

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Merkel ve Sarkozy yolun sonuna yaklaşıyor

Avrupa'daki borç krizine ve bankalara ilişkin çözümlerin aciliyet kazanmasıyla, Angela Merkel ve Nicolas Sarkozy'nin seçenekleri azalıyor

Kapat