Gözler Merkel-Sarkozy Zirvesinde

Euro Bölgesi’nin bir ve iki numaralı patronu Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy, borçlu ülkelerin yaşadığı krizin birliğin büyük ekonomilerine sıçramasını önlemek için 4 adımda Euro’yu kurtarma formülü üzerinde çalışıyor.
 

İtalya ve İspanya’nın yükselen borç maliyeti ile Fnasa’nın notu düşecek endişesinin gölgesinde gerçekleşecek bugünkü Merkel-Sarkozy zirvesinde, krizin yönetiminde karar alma süreçlerini hızlandırmak için Euro Bölgesi Konseyi kurulması, kurtarma mekanizmalarının geliştirilmesi, ortak tahvil ve mali birlik konuları ele alınacak. Fransa’nın ve Fransız bankalarının sahip olduğu borçlu Euro Bölgesi ülkelerinin tahvillerinin tehlike yarattığı endişesi de krize eklenince, acil Merkel ve Sarkozy zirvesi yapılmasına karar verildi. Zirveden somut bir karar çıkmasa da krizi atlatmaya dönük bir yol haritasının ana hatlarının belirleneceği öngörülüyor. Merkel-Sarkozy zirvesinin gündem maddeleri ve detayları şöyle:
 
 
Euro Bölgesi’ndeki karar mekanizmalarını hızlandırmak ve işbirliğini artırmak için AB kurumlarının yanı sıra para birliğine odaklı Euro Bölgesi Konseyi’nin oluşturulması.
Konseyin başına AB Başkanı Herman Van Rompuy’un getirilmesi düşünülüyor.
 

Merkel-Sarkozy’nni bir diğer önemli gündem maddesi de 440 milyar Euro’luk Avrupa Finansal İstikrar Fonu’nun (EFSF) genişletilmesi.
Mali birlik, AB Parlamentosunda bütçe disiplinine uymayan ülkelere yönelik suçlamalar nedeniyle karar çıkamamıştı. Merkel-Sarkozy, mali birlik çalışmalarını da ele alacak.

 
İngiltere: Ortak tahvil borç maliyetini düşürür
 

BRÜKSEL’den Merkel-Sarkozy zirvesinde krizin çözümü için 4 adımlı bir yol haritası üzerinde durulacağı açıklanırken, Alman hükümetinden ‘ortak tahvil’ konusunda gelen açıklama kafaları karıştırdı. Angela Merkel’in sözcüsü Steffen Seibert, “zirvede ortak tahvil konuşulmayacak” açıklamasını yaptığı sırada İngiltere Ekonomi Bakanı George Osborne ise, “Ortak tahvil, borçlanma maliyetlerinin düşürülmesi için ciddi düşünülmeli” dedi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Lagarde: Tasarruf Hedefi Büyümeyi Engellememeli

Uluslarası Para Fonu IMF’nin başkanı Christine Lagarde bugünkü  Financial Times gazetesinde kaleme aldığı makalede mali tasaruf önlemlerinin büyüme ve istihdam...

Kapat