Gözler Jackson Hole’de

Tüm dünya piyasalarının gözü bu Cuma gerçekleşecek olan Jackson Hole toplantılarında. Wyoming’in tepelerini aşarak gelecek olan FED başkanlarının toplandığı 8.647 nüfuslu bu kayak merkezi ABD’nin batı sınırında Yellow Stone milli parkının yanında.
 

Bir tatil kasabası olan bölge yaz mevsiminde turizm için en popüler alanlar arasında. Kışın kayak yapılırken kasabanın çevresindeki küçük akarsularda şişme botlar ile rafting yapmak da mümkün.

 
Hole (delik) denilmesinin nedeni kuzey ve doğu bölgelerdeki dağlar arasında deliği andıran bir vadi olması. Bölge ismini 19’uncu yüzyılda David Edward Jackson’dan aldı.

 
Peki ne oldu da bu cennetten köşe ekonomi dünyasının gözlerini çevirdiği yer oldu.
 

Kansas City FED’in toplantı düzlemek istemesi fakat Obama’nın ekonomi danışmanı olan dönemin FED başkanı Paul Volker’ın toplantılar için Kansas’ı beğenmemesi, balık tutulan daha rahat bir bölgeyi tercih etmesi arayışları başlattı. 1978’de Kansas City Fed’in Volker’ın talebine karşılık en uygun yerin Jackson Hole olduğuna karar verilmesi ardından para politikası uzmanları ve akademisyenleri bölgede toplandı. Bu sayede bölge ekonomi dünyasına kapıların açmış oldu.

 
Piyasa uzmanların davet edilmesi ve gündemin tartışılması ile geçen toplantılar her yıl düzenli olarak yapılırken 2010 yılına kadar çok fazla önem atfedilmezdi.

 
2007-2008 krizi ile gerilen piyasalar ve Büyük Buhran’dan sonra yaşanan en büyük kredi krizinin tadılması bu toplantıların önemini arttırdı.
 

2010 yılında piyasaların ayakta kalmak için yeni haber aradığı dönemde FED Başkanı Ben Bernanke’nin ikinci parasal genişlemeyi açıkladığı toplantı yeni bir yol planı sunulması ile dikkatleri üzerine çekti.
 

Bu yılda 2.135 metrelik rakımdaki vadiye tüm dünyanın gözü çevrilmiş durumda. Jackson Hole toplantılarından yeni bir parasal genişlemenin başlatılıp başlatılmayacağı kararı bekleniyor.
 

Ekonomi bürokratlarını kot pantolonları ile balık avlarken resmedildiğini toplantılarda bu yıl Bernanke’nin ne söyleyeceği merak ediliyor.

 
BAŞÇI DA KATILIYOR

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Federal Reserve Bank of Kansas City’nin dünyanın önde gelen merkez bankaları başkanları ve akademisyenlerinin katılımıyla her yıl düzenlediği Jackson Hole toplantılarına katılmak üzere, Çarşamba günü ABD’ye gidecek.
Bu yılki başlığı ”Azami Uzun Vadeli Büyüme Potansiyeline Nasıl Erişilebilir?” olarak belirlendi.(GazetePort)

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ziraat Bankası, Parmak İzi Dönemini Başlatıyor

Otomatik para çekme makinelerinden (ATM) artık parmak izi ile para  çekme dönemi başlıyor.   Sabah Gazetesinin haberine göre, yeni kurulan...

Kapat