Gözler Çekirdek Göstergelerde…

TÜİK tarafından açıklanan fiyat endekslerine göre, Nisan’da tüketici fiyatları aylık bazda %0,87 artarak, bizim %1’lik tahminimizin altında ama piyasanın %0,9’luk beklentisine uygun bir resim ortaya çıkardı. Böylece yıllık TÜFE bir önceki ayki %3,99 seviyesinden, %4,26’ya yükseldi.
 

Üretici fiyatları cephesinde emtia fiyatlarındaki artışın hız kesmesinin etkileri görülüyor. Nisan ayında %0,61 artan ÜFE, yıllık rakamı %8,21 seviyesine taşıyor.
 

Tüketici fiyatları içerisinde, aylık bazda %0,48 gerileyen gıda grubu fiyatları beklentilerimizle uyumlu. Yıllık gıda grubu enflasyonu, Nisan itibariyle %2,83’e gerilerken, yıllık TÜFE’de artışı sınırlayan temel faktörlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

 
Giyim grubundaki fiyat artışları, yeni koleksiyonların mağazalarda yer bulmasıyla ilgili ve mevsimselliğe uygun. Benzer bir resmi Mayıs ayında da görmeyi bekliyoruz.
 

Aylık bazda baktığımızda, iletişim grubundaki keskin fiyat düşüşünün beklentimizle gerçekleşme arasındaki temel farkı yarattığı görülüyor.
 

Çekirdek göstergeler, mevsimselliğin etkisini gözler önüne seriyor. İşlenmemiş gıda grubunun olumlu katkısını barındırmayan göstergelerde ise aylık yükselişin daha keskin olduğunu görüyoruz.
 

Bütün çekirdek göstergeler yıllık bazda yükselirken, H-tanımlı gösterge Mayıs 2010’dan bu yana en yüksek noktasına ulaşmış durumda.
 

Çekirdek göstergelerin yıllık bazda yükselmesi bekleniyordu. MB, orta vadede enflasyonun %5 seviyesinde gerçekleşmesini beklediği için çekirdek göstergelerin de bu seviye çevresinde dalgalanmasını şimdilik tolere edecektir.
 

Enflasyon konusunda MB’ye göre daha temkinli olan duruşumuzu koruyoruz. Son Enflasyon Raporu’nda MB’nin yukarı yönlü güncellediği enflasyon tahminleri, iletişim politikası adına olumlu. Ancak enflasyonun sürdürülebilir olarak düşük seviyelere getirilmesinin önünde hâlâ önemli riskler olduğunu düşünüyoruz.

 
Kısa vadede MB’nin finansal istikrar yönünde attığı adımlar devam edecektir. Bankaların kendilerini gecelik borçlanma piyasasından finanse etmekten imtina edecekleri noktaya kadar munzam karşılık oranlarının artmasını bekliyoruz. Ancak MB’nin fiyat istikrarına bağlılığı da devam ediyor. Bu nedenle MB’nin enflasyonun orta vadede belirsizlik bandı içinde kalmasını sağlamak için faizleri yılın ikinci yarısında sınırlı bir ölçüde arttırmasını bekliyoruz.

Burcu ÜNÜVAR

İş Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
YF Menkul: Yükselişleri Sindirmek Gerekecek

Dirençler: 69.750–70.100 // Destekler: 69.000–68.550 Ekonomik veri trafiği bakımından yurt dışının oldukça sakin olduğu bugün, yurt içi piyasaların odağında saat...

Kapat