Gösterge Zırvalığı (Michael Covel)

Teknik göstergeler bir trading sisteminin yalnızca küçük bileşenleridir, asla kendi başlarına bir sistem değillerdir. Bir takım çantasındaki yer alan aletlerin yalnızca bir ikisi, takım çantasının kendisi değildir. İşte bunun gibi! Bir teknik gösterge, trend takipçisi bir sistemin genel başarısının olsa olsa yalnızca %10’undan sorumludur.

“X göstergesini denedim fayda etmedi ya da Y göstergesini denedim çok faydalı oldu” gibi yorumlar bir saçmalıktan öteye gitmez. Bu yorumlar bir göstergenin, bir trading sistemi olarak kullanıldığına işaret eder. Hiçbir şey gerçekten bu kadar uzak olamaz!

Birçok popüler web sitesi (CBS MarketWatch vs. gibi) ve birçok trading kitabı teknik gösterge fikrini sihirli iksir gibi gösterme eğilimindedir. Göstergeler hakkındaki efsaneleri dinlerken, bir trading sisteminin başarısının büyük kısmının aslında para yönetiminden kaynaklandığını unutmayın.

Tahmin yok!

Trend Takipçiliği’nin temeli destek ya da direnç çizgileri ya da tıkanma bölgeleri değildir. Trend takipçiliği ne Fibonacci sayıları, ne altın oran ne de Gann ya da  Elliott’un çalışmaları üzerine kurulmuştur. Trend takipçiliğinde aşağıdaki tahmine yönelik göstergeler kullanılmaz:

  • Bollinger bantları yok
  • RSI yok
  • MACD yok
  • OBV yok
  • Stochastik yok
  • ROC yok
  • William’ın %R’si yok
  • Fiyat kazanç oranları (P/E ratios) yok
  • Momentum yok
  • Artanlar/Azalanlar doğruları vs. yok

Bu göstergeler piyasanın ne şekilde davranacağını tahmin etmek amacıyla tasarlanmıştır. Piyasa hareketini tahmin etmeye yönelik tüm göstergeleri önemsemeyebilirsiniz. Bunlar kendi başlarına, tahmine dayalı bir trading sistemi değildir. Teknik göstergeler yalnızca, komple bir tepkisel trading sisteminin parçaları olarak faydalıdır. Trend takipçiliği, bir teknik göstergeyi genel trading planının bir parçası olarak kullanır. Trading için gerçek tek doğru yöntem piyasaya tepki veren uzun vadeli trend takipçiliği sistemidir.

Trend takipçisi bir sistemde kullanılan bir teknik göstergeye bağlı kalmayın. Gösterge önemlidir ancak anahtarın kendisi değildir. Gösterge bir alettir ama takım çantasının kendisi değildir. Dahası, bir teknik gösterge kendi başına anlamsızdır.

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
EUR/USD: Trading the FOMC Interest Rate Decision

Although the Federal Open Market Committee is widely expected to maintain its current policy in December, the statement accompanying the...

Kapat