Görülen Luzum Üzerine: Piyasa Görünümü

Bugünden itibaren gelecek Pazartesi’ye kadar çok hak ettiğim tatilime başlıyorum.  Türk basının en üretken yazarı olarak bana 8 gün az, 8 haftaya ihtiyacım var, ama siz tontişlerimden bu kadar uzun süre ayrı kalamam.  Zaten, bu mevsimde Tibet yaylalarında Budist tapınakları da uzun süre çekilmez.  Eğer tapınakta Internet bağlantısı varsa, yazmaya çalışacağım, ama benden bir hafta haber almazsanız, sevinmeyin, hayattayım ve dönüşüm muhteşem olacak.

Okur e-maillerinden piyasalar hakkında konuşmamın istendiği anlaşılıyor, peki emriniz olur. Dünya borsaları yol ayrımında, küreyi bekleyen iki büyük sorun var, bunların gelişimine göre ya güçlü bir ralli sergileyecek, ya da en erken gelecek yılın ikinci çeyreğine kadar satıcılı seyrini sürdürecek.  Birinci ve küresel nitelikteki sorun, tüm ekonomilerde gözlenen ve dün açıklanan Euro-bölgesi Haziran sanayi üretimi verisi ile vurgulanan yavaşlama.  İkincisi ise AB kamu borcu (PIIGS) krizi.  Birincisi doğrudan şirket karlarını, ikincisi ise yatırımcı güvenini etkiliyor.  Benim tezim, PIIGS sorununun finansal kurumlara bulaşmasına izin verilmeyeceği ve bir kaç ay içinde “endemik” yani kıtaya mahsus bir sorun olarak algılanmaya başlayacağı.  Küresel ekonomik yavaşlamada birinci derecede etkili olan Kara Kuğu, yani öngörülmesi imkansız, Japon Depremi gibi negatif şokların da artık yaşanmayacağını varsayıyorum. 

Bu durumda, İkinci Dip olasılığı %40, 4Ç2011’de orta hızlı bir küresel toparlanma %60.  Küresel toparlanma senaryosunda, başta bizim gibi gelişmekte olan ülke pazarları (GOP) olmak üzere F/K’lar çok ucuzladı, tahvil spreadi ise 372 puanla çok geniş.  Ağustos tatilleri bitinceye kadar çok fazla bir hareket beklemiyorum, ama Eylül ortasından itibaren verinin gücüne bağlı bir ralli beklerim. Büyük endekslerde hedef vermek zor, ama şunu söyleyebilirim.  Ralliye ilk başlayacak GOP’lar olur. Ardından Wall Street, sonra da Asya gelir. AB’de bir mini-resesyon çok olası, çünkü AB liderlerinde borç krizine köklü çözüm getirecek siyasi irade yok.  Ben AB hisselerinden ve Almanya hariç tüm tahvillerden uzak dururum.

Euro/dolar fiyatlaması  beni en çok yoran ve devamlı yanlış tahmin ürettiğim bir başlık.  Çünkü, fiyatlama aniden bir değişkenden ötekine geçiyor.  Eğer AB PIIGS krizi gündemden çıkarsa, faiz farkları pariteyi belirler.  ABD’de kısa vadeli faizler 2013 ortalarına kadar düşük tutulacak.  AMB ise ilk fırsatta yeniden faiz artırım sürecine başlayacak.  Bu ortamda Euro/dolar değer kazanır.  Eğer fiyatlama Euro’nun istikrarı üstünden yapılıyorsa, dolar hızla değer kazanır.  Bence yıl sonuna kadar 1.35-1.50 arasında git-gel dolmuş seferi yaparız.  

Küresel toparlanma senaryosunda uzun vadeli faizlerin bir miktar artması, petrol başta emtia fiyatlarının da daha fazla düşmemesini beklerim.  Ama, eğer dünyayı bekleyen en az 5 yıl sürecek bir Yeni Normal dönemiyse, yani en azından gelişmiş ekonomilerde büyüme kapasitenin altında kalacaksa, emtia fiyatları da yavaş artar. Hatta İran, Irak, Venezuela gibi çok büyük üreticilerin siyasi nedenlerden dolayı petrol gelirlerinde azalmaya tahammül edemeyeceğini varsayarsak, petrolde bir miktar daha gerileme mümkün.

Altın bence önümüzdeki 5 yılın en karlı yatırım aracı olacak. Sene sonuna kadar 2.000 bin dolar/ons mümkün.  Altın sırf finansal paniklerden dolayı alınmıyor.  Bunlara verilen başlıca tepki olan para basmak da orta vadede enflasyonda bir sıçrama yaşanacağını anımsatıyor.  Enflasyona karşı da en iyi “hedge” altın. Ama, altın telebinin  başka geçerli nedenleri de var.  Merkez bankaları artık rezervlerini dolar, Euro, İsviçre Frangı ve Japon yeni gibi para birimlerinde tutup devamlı değerleme zararı  yazmaktan yoruldu, rezerv kompozisyonunda altının ağırlığı artacak.  En son olarak ise Türkiye, petrol üreten Arap ülkeleri, Çin ve Hindistan gibi hızla zenginleşen toplumlarda altın hala bir numaralı yatırım aracı.

Gelelim Türkiye’ye: Öngörülerimi iki vadeye ayırmak isterim.  Ekim-Kasım gibi sonlanacak kısa vade ve sonrası.  Kısa vadede küresel konjünktür ve mevsimsellik piyasalarımızı çok şanslı kılıyor.  Düşük uzun vadeli faizler ve petrol fiyatı, cari açık ve enflasyon üstünde sakinleştirici etki yapacak.  Bu sene patlayan turizm gelirleri ve Ramazan- iki Bayram arası konut ve dayanıklı tüketim malları talebinin düşmesi de kredi büyümesinde yavaşlamaya neden olacak. Sonbahar boyunca gelecek iyimser veriler AKP-TCMB’nin “ekonomi soğuyor, gevşek para politikasına devam” tezine destek verecek.  Bence TL döviz sepetine karşı 2.05’e kadar güçlenir.  Borsa’da 60 bin puana geri dönebiliriz.  DİBS’leri hiç bir senaryoda beğenmiyorum. TCMB faizleri sıfırlasa da artık DİBS’de çok az prim kaldı.

Orta vadede ise TCMB’nin çok büyük yanlışlar yaptığını düşünüyorum.  Bu ortamda faiz artırılmayacağını ben de kabullensem de bundan sonra ilk faiz kararının yukarı yönlü olması şart.  Bu enti-püften tedbirlerle cari açık ve enflasyona mani olmak imkansız.  Küresel toparlanmaya Kurban Bayramı sonrası iç talep patlaması eklenecek ve sene sonunda TÜFE %7.5-8, cari açık/GSYIH ise %9.5 civarında olacak. EĞER AKP son günlerde Sn Babacan’ın ima ettiği gibi daha sıkı bütçe politikası izlemezse, TCMB’nin hiç bir öngörüsü tutmayacak ve Banka kredibilite erozyonuna uğrayacak.  Bu gelişmenin sonuçları TL ve DİBS için çok ağır olur. 

TL’nin döviz sepetine karşı 2.20 gibi  bir seviyeye oturması tüm fiyatlama davranışlarını değiştirerek yeni bir enflasyon şokuna yol açar.  Enflasyonun 2012 yılında da %7 veya üstünde seyredeceği beklentisi yaygınlaşırsa, DİBS bileşik faizi %10’a kadar gider.  İMKB-100 de bu ortamda önce sert bir düzeltme yapar, ama ardından yine çıkışa geçer.  Çünkü, Ankara’nın tüm risklere rağmen ekonomide büyümeyi yavaşlatma cesaretsizliği artan şirket karları demek.

Size son bir uyarı.  ASLA ve asla tek bir yatırım uzmanı ya stratejistin lafıyla yatırım yapmayın. Gelecek temel olarak “bilinmezdir”. Ben “başarı kriterimi” yaptığım tahminlerde %55-60 doğruluk payı olarak görürüm, bu oranı sürekli olarak aşan varsa da çok şaşırırım.  Değişik fikirleri duymak, ve sonunda kendi sentezinizi yaratarak yatırım yapmak en karlı yoldur.

Atilla Yeşilada

ayesilada@gmail.com

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
GBP/USD: Trading the U.K. Consumer Price Report

Consumer prices in the U.K. are projected to increase at an annualized pace of 4.3% in July, and the faster...

Kapat