GOP’u “Canavar Gibi Riskler Bekliyor”

Bu sözler Reuters’e konuşan ünlü gelişmekte olan piyasalar (GOP) stratejisti Richard Bernstein’e ait.  Merrill Lynch’in baş yatırım statejisti olarak görev yaptıktan sonra kendi fon şirketini kuran Bernstein, Reuters’in Investment Outlook Summiti’nde konuştu ve yatırımcıların GOP’la uzun süredir süregelen “Aşk Hikayesi’nin” acı sona yaklaştığı kehanetinde bulundu.

Bernstein’e göre “Risk ABD’de değil, GOP’ta, kırmızı bayraklar göndere çekiliyor.”  Bernstein’ın gerekçeleri şöyle. 

Hindistan ve Brezilya’da getiri eğrisinin eğimi ters yönde. Bu durum da daima beraberinde resesyon getirir. Çin’de ise bir yılı aşkın süredir alınagelen soğutma önlemleri sonuç veriyor, büyüme tek haneli rakamlara yavaşlıyor.

2009 yılında %74.5, 2010 yılında ise %16.5 getiri sağlayan MSCI GOP Endeksi (MSCIEF) bu sene %0.6 değer yitirdi.

Yine aynı forumda konuşan Deutsche Bank baş GOP hisse stratejisti John Paul Smith de Çin’de yaşanan büyüme belirsizliğinin GOP’lar üzerinde kara bulutlar oluşturduğunu öne sürdü. Önümüzdeki 6 ayda, bu varlık grubunda portföy payı endeks ortalamasının %10-20 altına çekilmeli. “Önümüzdeki aylarda çok sert bir satış dalgası gelebilir, Çin’de ne olduğunu bilmiyoruz, fakat bu ülke tüm varlık sınıfı için kritik önem taşıyor”.

JPMorgan GOP araştırma grup başkanı Joyce Chang ise Bezilya, Şili ve İsrail’de parasal sıkılaştırma konjünktürün henüz sona ermediğini tahmin etti. Her üç isim de GOP’da aşırı ısınmanın çok belirgin olduğunu, parasal ve mali daraltma politikalarının daha uzun süre devam edeceğini hatırlatıyor.  Bernstein’e göre, yatırımcılar uzun süredir riskleri küçümsedi, ama artık hayata daha gerçekçi bakmanın zamanı geliyor.

Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Turkcell’e 91 Milyon Rekabet Cezası

Rekabet Kurulu, Turkcell’in distribütörlerine ve bayilerine yönelik uygulamalarının Rekabet Kanununu ihlal edip etmediğinin belirlenmesi amacıyla başlattığı soruşturmanın nihai sonucunu açıkladı....

Kapat