Google, Yahoo’nun Alımını Finanse Edebilir

Görüşmeler özel olduğu için adını açıklamak istemeyen kişilerin söylediğine göre; elinde 42.6 milyar dolar nakit bulunan Google Inc. Yahoo! Inc.’i satın almak yerine potansiyel alıcılarını finanse etmeyi düşünüyor ve bu satışın hiçbir bölümünde ciddi bir şekilde yer almak istemiyor.

Genel Kurul Başkanı Carol Bartz’ın işine son verdikten sonra stratejik opsiyonlara ağırlık veren Yahoo, Google ile giriştiği internet üzerinden reklam rekabetinde geride kaldı. Opus Research analisti Greg Sterling’in raporuna göre: “Şuanda dünya genelinde hükümetlerin incelemesi altında olan Google, Yahoo’nun alımını destekleyerek internet sektöründeki rekabeti artırmayı ve bu sayede üzerindeki hükümet baskını azaltmayı planlıyor.”

Sterling: “Eğerki internet sektöründeki rekabet azalırsa o zaman hükümet yetkililerinin eli güçlenir. Çünkü eğer rekabet ortamında bir gerileme yaşanırsa, Google’ın tekel haline geldiği konusundaki bütün argümanlar doğrulanır.” yorumunda bulundu.

ABD ve AB piyasa düzenleme kurulları Google’ın arama morotu ve internet üzerinden reklam sektöründeki liderliğini Haziran ayından itibaren inceleme altına aldılar.

Google’ın yapmayı planladığı potansiyel yardıma paralel bir yardımı, 1997 yılında Microsoft Corp. Apple’a 150 milyon dolarlık yatırımla yapmıştı ve kendisine bilgisayar piyasasında bir rakip yaratmıştı.Google bu konu da yorum yapmaktan kaçınsa da Wall Street Journal’ın yayınladığı rapora göre Google Yahoo alımını özel sermaye şirketleri aracılığıyla finanse edecek.

Ekonomi Haber Yorum

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 24 Ekim 2011 Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Bank of America Merrill Lynch´e göre ABD´nin AAA kredi notunun, bütçe açıklarına yönelik endişelerle bu yılsonuna kadar bir başka kredi...

Kapat