Google, Motorola’yı Satın Aldı

Google, ABD’li cep telefonu üreticisi Motorola’nın yüzde 63’lük hissesi için 12.5 milyar dolar nakit para ödeyeceğini açıkladı.Değeri şu anda 35 milyar doların üzerinde olan dev arama motoru Google’ın bu şekilde, en büyük rakiplerinden biri olarak gösterilen Apple ile cep telefonu rekabetini güçlendirmek istediği belirtildi. Her iki şirketten de anlaşmaya varıldığına yönelik açıklamalar yapıldı.

 

Google CEO’su Larry Page, bu anlaşmanın Google’ın işletim sistemi Android’i kullanan cep telefonları pazarını güçlendireceğini açıkladı. Google bu anlaşmayla Android telefonlarını üreten şirketlerden birçoğunun kontrolünü ele geçirmiş oldu. ABD’de borsa öncesi işlemlerde, Motorola’nın hisselerinin yüzde 60 oranında değerlendiği belirtildi.
 

Google, anlaşmanın 2011 sonunda ya da en geç 2012’de tamamlanacağını ve Motorola Mobility’i ayrı bir birim olarak işletmeye devam edeceklerini açıkladı.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
16 Ağustos 2011 LiderForex Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Geçtiğimiz hafta piyasalarda görülen sert düşüşlerin ardından yatırımcılar, bugün yapılacak olan Merkel-Sarkozy zirvesine odaklandı. Ancak görüşler Merkel-Sarkozy Zirvesi’nden...

Kapat