Goldman Sachs: Kur’da Hedef Dolar/TL = 1.95

 

 

TCMB PPK’nın bu hafta yapacağı toplantıda faiz ve munzam karşılık oranlarını  değiştirmeyeceğini öngören Goldman Sachs (GS) araştırma ekibi, henüz TL’de alım için zamanın uygun olmadığı görüşünde. Dr Ahmet Akarlı’ya göre, ekonomide mini-resesyon kaçınılmaz ve eşliğinde gelecek cari açık daralması esnasında TL çok daha iyi getiri sağlayacak.  3 ay içinde dolar/TL’yi 1.95’de gören GS, 6 ay içinde TL’nin 1.85’e, 12 ay içinde ise 1.75’e güçlenmesini bekliyor.

 

TCMB’nin Perşembe günü yine çok güvercince bir mesaj vermesini bekleyen GS, önümüzdeki aylarda munzam oranlarının da 350 baz puan indirileceğini düşünüyor. Gelecek yılın ikinci yarısında ise parasal sıkılaştırma yeniden başlayacak.

 

TL’nin AB’nin 23 Ekim liderler zirvesinde yatırımcıları tatmin edecek bir banka ve PIIGS kurtarma planı masaya koysa dahi çok yarar görmeyeceğini öne süren araştırma ekibi, bu senaryoda Rus rublesi ve Macar forinti’ni tercih ediyor. GS’ın göreceli karamsar küresel senaryosunda ise TCMB’nin kuru belirli bir düzeyde savunması çok zor.  TCMB’nin müdahelelerde kullanılabilecek rezervi 10 milyar dolar kadar düşük olabilir.

 

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
İşdünyası OVP’yi Tartışıyor

  Türkiye’nin önde gelen holdingleri ve işveren konfederasyonları hükümetin Cuma günü açıkladığı Orta Vadeli Programı tartışıyor.  Otomotif ve alkollü içecek...

Kapat