Goldman Sachs: Dünya Ekonomisi Yavaşlıyor

İkinci çeyreğin son ayına girerken, kürede gözle görülür bir yavaşlama hissedilmeye başlıyor.  Orta Doğu ve Kuzey Afrika isyanlarının hem petrol fiyatı, hem de bölge ekonomisine olumsuz etkisi, PIIGS krizi, Japon depremi ve artan emtia fiyatlarının zorunlu kıldığı faiz artışları fren görevi yapıyor.

Sözü çok dinlenen yatırım bankası Goldman Sachs 2011 için küresel büyüme tahminini %4.8’den %4.3’e indirdi. UBS ise daha da kötümser.  2011 öngörüsü %3.9’dan %3.6’ye revize edildi.

UBS Singapur ekonomisti Andrew Gates “Dünya ekonomisi çamurlu bir tarlaya girdi, bu yavaşlamanını bir süre daha sürmesini bekliyorum” yorumunda bulundu.

Hafta boyunca ABD’de tapu onayı bekleyen konut satışları ve fabrika siparişlerinde gerileme, Çin’de PMI  sanayi faaliyet endeksinin 10 aylık dip yapması ve AB’de ZEW anketinin son 3 aylık dibini görmesi, karamsarlığın başlıca nedenleri.  Mayıs ayında MSCI Gelişmiş Ülkeler Endeksi (MSCI World) %4.2 değer yitirdi.  Goldman Sachs sene sonuna kadar hala %10 prim bekliyor.

 Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
M. A. Yıldırımtürk: Seçimden Sonra Cari Açığa Tedbir Konuşuluyor

ZAMAN Gazetesi yazarı ve tecrübeli piyasa yorumcusu Mehmet Ali Yıldırımtürk bugün köşe yazısında Ankara’nın da cari açığı sorun olarak algıladığını...

Kapat