Goldman Sachs: Borsalar Eylül’de Gülecek

 

Goldman Sachs baş stratejisti Abbey  Joseph Cohen dün CNBC-TV’de yaptığı söyleşide Eylül’de Ağustos’a göre çok daha iyi bir borsa performansı beklediğini söyledi. Ağustos ayında büyük yatırım bankalarının ABD-AB borç kaygılarından etkilenerek büyüme tahminlerini gereksiz ölçüde kırptıklarını not eden Cohen, aslında ABD’dên gelen son verilerin daha iyimser bir portre çizdiğini iddia etti.  Cohen’e göre dün açıklanan AB Ağustos enflasyonunda gözlenen durulmanın ardından, AMB’ı da faiz artırımlarını askıya alabilir. En önemlisi ise şirketlerin bilançoları son derece likit ve güçlü. Cohen S&P500’de yıl sonu hedefini 1.450 puan olarak belirledi.  Çarşamba akşamı S&P500 endeksi 1.219 puandan kapattı.

Geleneksel olarak Eylül Wall Street için iyi bir ay değil, uzun vadeli ortalmaa S&P500’de %0.5 kayıp gösteriyor.  Ancak, Ağustos’daki dev gerilemenin ardından bir ucuzdan alım operasyonu mümkün. Eylül için en önemli avantaj, halen borsalarda süregelen Fed’in 20-21 Eylül toplantısında QE3 başlatacağı.  Buna karşın ksıa vadede en büyük engel Cuma akşamı açıklanacak Ağustos tarım dışı istihdam verileri.  Eknomistler 80-100 bin kişi arasında net işe alma beklerken, verinin düşük çıkması haftanın kazançlarının önemli bölümünü silebilir.

İY

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Çin PMI Yükseldi, Asya Coştu

Çin’de sanayi faaliyetinin gücünü ölçen PMI göstergesi Ağustos ayında 50.7’den 50.9’a yükseldi.  Bloomberg ekonomist anketi sonucu 51 olarak tahmin etmişti,...

Kapat