Goldman Sachs: ABD Ekonomisi Güç Kaybediyor, QE3 Yolda

Goldman Sachs yılbaşından bu yana ABD büyüme tahminini üçüncü kez aşağı doğru revize etti.  Yatırım bankasına göre 2011 yılında ABD %1-1.5 arasında büyüyecek. 3Ç2011’de büyüme %1.0, 4Ç’de ise %1.5 olarak revize edildi, eski öngörü %2 olmuştu.

GS’a göre eş zamanlı göstergeler Temmuz ayında büyümenin umulandan çok daha güçlü olarak %1.5 temposunda seyrettiğnii gösteriyor. Ama ileriye dönük anket donelerine göre aktivivede gözle görülür bir yavaşlama var.

Yatırım Bankası gelecek hafta Fed Başkanı Bernanke’nin geleneksel Jackson Hole merkez bankaları toplantısında yapacağı konuşmayı da değerlendirdi. Konuşma 3 başlıktan oluşacak:  ABD’de büyümenin güç kaybetmesi, Fed’in QE1 ve QE2 kararlarının savunulması ve ilerde bilançoda ek genişlemeye yönelik opsiyonların sıralanması.

Goldman Sachs detay vermeden, Fed’in bilanço büyütmek yerine kompozisyonunu değiştirerek QE3 yapacağını, siyasi bağlamda çok daha az tepki çekecek bu hamlenin çok yararlı olabileceğini kaydetti.

Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
FOREX: US Dollar, Swiss Franc and Yen May Pull Back on Profit-Taking

No news is good news with confidence shaken across financial markets, opening the door for a pullback in the safe-haven...

Kapat