Goldman’dan Özel Müşterilere Tüyo: Ayı Pazarı Geliyor

Goldman Sachs stratejisti Alan Brazil’in sadece hedge fonlara gönderdiği özel yatırım tüyoları basına sızınca, Wall Street’de kıyâmet koptu.  Brazil, Avrupa bankaları ve ABD’de kamu borcu hakkında son derece olumsuz yorumlarda bulundu. Goldman Sachs ayrıca dün Fed tarafından yine ipotek VIDIMIĞI satışları ile ilgili olarak cezaya çarptırıldı.  CEO Lloyd Blankfein de yakında soruşturmaya tabii tutulabilir,  kurum geçen hafta Blankfine’ın bir avukat tuttuğunu kamuya açıklamak zorunda kaldı.

Dünya’nın en saldırgan ve karlı yatırım bankası olarak bilinen Goldman’ın en büyük sorunlarından biri  bir türlü müşteri işi ile kendi portföyüne yaptığı işlemleri ayıramaması. Müşterilere verdiği önerilerin önceden kurumun kendi sermayeis ile değerlendirilmesi, veya  ilgi gören bir piyasadaki alımların (flow) özel müşterilerle paylaşılması piyasalarda hep kaygı yaratan alışkanlıklar.

Alan Brazil’in notu araştırma sayılmıyor.  Daha çok bazı senaryolar için yatırım stratejilerini özeltiyor, ama ABD’de borç krizinin derinleşeceği, Çin’de büyümenin  sürdürelemz olduğu ve en önemlisi AB bankalarnın 1 trilyon dolar civarında ek sermaye gereksinimi duyacağı saptamaları da çok tartışmaya açık.  Zaten, Brazil’in strateji notunun bu yüzden Wall Street Journal’a sızdırıldığı düşünülüyor.

Fed ise Goldman’a Litton aldı ipotek iştirakındaki  kanunsuz uygulamaları denetlemediği  için uyarı verirken, bankanın ipotek kredilerinde de 53 milyon dolar değer indirimi istedi.  Bu miktar Litton’un uygunsuz haciz işlemlerinden zarar görne borçluların bakiyeleri arasında paylaştırılacak.  Fed’in uyarı ve cezası ardından, New York eyaleti de Goldman hakkında yeni tazminat davaları açabilir.  

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Radikal: Kur Farkı İMKB’de Karları Kötü Vurdu

Global resesyon ve borç krizi endişeleri ile birlikte risk iştahında yaşanan azalmanın etkisiyle döviz kurlarındaki yükselişin şirketlere faturası ağır oldu....

Kapat