Global Yatırım: Yurtdışında bozulan algı İMKB yi olumsuz etkiliyor

Yeni haftada Avrupa borsaları öncülüğünde global borsalarda satış ağırlıklı bir seyir izleniyor. G20 Liderler Zirvesinde AB Liderleri’nin oluşturduğu 3 ana maddeleli kurtarma paketinin detayları belli olana kadar olumsuz algılama devam ettirilebilir. Yunanistan’ın %50 oranında borçlarını ödememesi kararına varıldıktan sonra, gözler İtalya’ya çevrildi. İtalya’nın 5 yıl vadeli tahvillerinde faiz oranı bugün, İtalya´nın Euro Bölgesi´ne katılımından bu yana görülen en yüksek seviye olan yüzde 5.83´e çıktı. Avrupa Merkez bankası da bu gelişme karşısında piyasadan İtalyan tahvilleri satın alarak faizleri düşürmeye çalışıyor. Bir olumsuz haber de ABD’den geldi. Bu sabah Wall Street Journal gazetesinde, Finansal danışmanlık şirketi MF Global Holdings’in iflasa başvurmak üzere girişimlerde bulunduğu detaylandırılmıştı. Son yayınlanan habere göre MF Global’in New York FED ile işlem yapma yetkisi askıya alındı.

Yurtiçinde Merkez Bankası, bugün de piyasaları fonlamaya devam etti. Faizler ve dolar/TL bir miktar geri çekildi ancak, yurtdışı piyasalarda bozulan algı İMKB’yi de olumsuz etkiliyor. Yine de endeksin yurtdışı piyasalara görece daha iyi bir performans sergilemesini bekliyoruz.  

İMKB Stratejisi

İMKB-100 endeksi ilk seansta 57.000 üzerinde kalmayı başaramadı. 56.500 seviyesine kadar yaşanan gerilemenin olağan olduğunu düşündüğümüz endeks için gün sonu kapanışı belirleyici olacaktır. 

VOB Stratejisi

Bugün vade sonu, pozisyonlar Aralık vadeye taşınıyor. Bugün yatay ve sıkışık seyir içerisinde pozisyonların Aralık vadeye taşınması gerçekleşecektir. 68.500-69.500 bugünkü sıkışık band olabilir.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Kapital Menkul: Genel Hava Olumlu, Düzeltmeler Alım Fırsatı

AB kurtarma planı ve TCMB’nin 5 maddelik eylem planı gölgesinde geçen bir haftayı geride bıraktık. Krizin çözümü konusunda AB nihayet...

Kapat